Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego
w Trzcińsku-Zdroju

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach - 25.10.2022

                                                                                            Trzcińsko-Zdrój, dnia 25.10.2022 r.

Znak: GKiOŚ.6220.2.2020.OŚiZ

DECYZJA

O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH

Na podstawie art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 82 ust. 1 pkt 1 lit a, b, c i pkt 2 lit. c, art. 85 ust. 1 i  2 pkt 1, oraz art. 77 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1029 z późn. zm.) dalej: ,,ooś”, a także na podstawie § 3 ust. 1 pkt 40 lit. a tiret 4 oraz tiret 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (t.j. Dz. U z 2019 r. poz. 1839 ze zm.) zgodnie z art. 104, art. 107  §  1-3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2000 z późn. zm.) – dalej: ,,kpa”, po rozpatrzeniu wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na ,,Wydobywaniu kruszywa naturalnego ze złoża ,,Chełm Dolny” na terenie gminy Trzcińsko-Zdrój”, po uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Szczecinie, po zasięgnięciu opinii Dyrektora Zarządu Zlewni w Szczecinie PGW WP oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryfinie i przeprowadzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko

ustalam środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia

polegającego na wydobyciu metodą odkrywkową kruszywa naturalnego ze złoża Chełm Dolny na działce 1/13 obręb Chełm Dolny w gminie Trzcińsko-Zdrój i jednocześnie

 określam następujące warunki:

  1. Na etapie realizacji, eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia należy podjąć następujące działania:
    1. Eksploatację złoża rozpocząć po zakończeniu eksploatacji złoża Chełm Górny I.
    2. Materiały, pojazdy i maszyny przechowywać poza wyrobiskiem, tj. na terenie zaplecza usytuowanego na działce 27/8 obręb Chełm Górny.
    3. Na terenie kopalni nie prowadzić przeróbki kopaliny.
    4. Wydobywanie kruszywa prowadzić:
      • wyłącznie w granicach udokumentowanego złoża kruszywa;
      • wyłącznie w porze dziennej (godziny od 7 0 0 do 17 0 0) od poniedziałku do piątku;
      • z zastosowaniem pasów ochronnych oddzielających wyrobisko o szerokościach nie mniejszych niż:

6 m od działki 1/12, 10 m od drogi publicznej (od strony wschodniej) oraz 20 m od linii elektroenergetycznej (od strony południowej) ;

      • w sposób zapewniający zabezpieczenie skarp wyrobiska eksploatacyjnego przed wystąpieniem osuwisk lub obrywów.
    • Wywóz kruszywa prowadzić z pominięciem układu drogowego wsi Chełm Dolny poprzez wyjazd zlokalizowany w zachodniej części złoża , tj. przez działkę 25/1 obręb Chełm Dolny, następnie działkę nr 324/24 obręb Chełm Górny, a później przez teren kopalni Chełm Górny (działki 324/10, 27/10 i 27/8 obręb Chełm Górny) do działki drogowej 19/6 obręb Chełm Górny.
    • W przypadku rozpoczęcia i prowadzenia prac przygotowawczych (zdjęcie nadkładu, wycinka drzew)  w okresie lęgowym ptaków, do robót można przystąpić wyłącznie po wykonaniu pod nadzorem przyrodniczym przeglądu terenu pod kątem jego zasiedlenia przez zwierzęta i potwierdzenia braku stanowisk lęgowych (maksymalnie do 3 dni przed rozpoczęciem prac).
    • Zadbać o właściwe ukształtowanie skarp, w celu skutecznej ochrony zwierząt. Nachylenie skarp przeznaczonych do eksploatacji w okresie lęgowym wykonać jako łagodne, co uniemożliwi założenie lęgów, natomiast skarpy nie planowane do użytkowania pozostawić w tym czasie strome, co umożliwi ich zasiedlenie
      i wyprowadzenie lęgów.
    • W okresie od 1 marca do końca października w miejscach przeznaczonych pod eksploatację usuwać każde tymczasowe zastoiska wody, tj. koleiny i inne drobne zagłębienia wypełnione wodą.
    • Prace prowadzić w odległości nie mniejszej niż 20 m od zasiedlonych przez ptaki skarp wyrobiska.
    • W celu bieżącej kontroli miejsca i sposobu realizacji inwestycji w stosunku do chronionych gatunków zwierząt mogących występować na terenie inwestycyjnym, przeprowadzić szkolenie pracowników kopalni przez eksperta-przyrodnika,
      w zakresie ich biologii oraz sposobów ochrony , tj.:

- codzienna kontrola obszaru, przed rozpoczęciem prac eksploatacyjnych, pod kątem występowania chronionych gatunków zwierząt;

- umożliwienie opuszczenia zwierzętom terenu wyrobiska;

- odławianie stwierdzonych osobników i przenoszenie ich w odpowiednie i bezpieczne siedlisko poza obszar wyrobiska;

- właściwe kształtowanie skarp;

- usuwanie zastoisk wody;

- zachowanie wskazanej minimalnej odległości prowadzenia prac eksploatacyjnych od skarp zasiedlonych przez ptaki itp.

          11. Masy ziemne nadkładu odkładać na tymczasowe składowiska w granicach obszaru górniczego, w celu wykorzystania ich jako naturalne ekrany akustyczne oraz do kształtowania dna wyrobiska poeksploatacyjnego, jego skarp końcowych oraz kształtowania ostatecznej rzeźby terenu w trakcie prowadzonych robót rekultywacyjnych.

          12. Zachować pasma roślinności towarzyszące drogom polnym wyznaczającym granicę     

               obszaru inwestycyjnego z niską roślinnością miedz, zaroślami i zadrzewieniami.

  1. W dokumentacji wymaganej do wydania stosownych decyzji (o których mowa w art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. ooś, należy uwzględnić następujące wymagania w zakresie ochrony środowiska:
    1. Należy uwzględnić warunki zawarte w punkcie I niniejszej decyzji.
    2. Skarpy końcowe wyprofilować, aby nie dochodziło w ich obrębie do ruchów masowych (osuwisk itp.).   W razie potrzeby umocnić roślinnością niską i średnią,
      co wpłynie na stabilność skarpy.
    3. Teren eksploatacyjny sukcesywnie rekultywować w taki sposób, aby przywrócić zdegradowanym  gruntom wartości użytkowe oraz zgodnie z ustalonym kierunkiem rekultywacji.
  2. Należy zrealizować następujące działania dotyczące zapobiegania, ograniczania oraz monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko:
    1. Podczas eksploatacji monitorować stoki powstałych skarp pod kątem osiedlania się gatunków ptaków, a zidentyfikowane kolonie objąć ochroną do momentu wyprowadzenia lęgów.

 

Charakterystyka przedsięwzięcia, zgodnie z art. 82 ust. 3 ooś, stanowi załącznik do decyzji                           o środowiskowych uwarunkowaniach, będący jej integralną częścią

 

UZASADNIENIE

                   Pan Bernard Baranowski, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Usługi Transportowo-Budowlane Bernard Baranowski, z siedzibą w Glinnej, zwany dalej: ,,Wnioskodawcą”, wystąpił do Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: ,,Wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża ʺChełm Dolnyʺ na terenie gminy Trzcińsko-Zdrój”.

Z wniosku wynika, iż decyzja jest niezbędna do uzyskania koncesji.

                     Do wniosku zgodnie z art. 74 ust. 1 ooś dołączono poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej, obejmujący przewidywany teren, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie, kartę informacyjną przedsięwzięcia wraz z jej zapisem w formie elektronicznej na informatycznych nośnikach danych. We wniosku i w karcie informacyjnej przedsięwzięcia zostały zawarte informacje charakteryzujące planowane przedsięwzięcie.

                     Na podstawie art. 61 § 4 kpa oraz w oparciu o art. 75 ust. 1 pkt 4 ooś stwierdzono, że organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój, w związku z czym na podstawie art. 73 ust. 1 ooś oraz w oparciu o złożony wniosek wszczęto postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (zawiadomienie z dnia 03.09.2020 r. znak sprawy GKiOŚ.6220.2.2020.OŚiZ).

                     Przedsięwzięcie polegające na wydobywaniu kruszywa naturalnego ze złoża „Chełm Dolny” na terenie gminy Trzcińsko-Zdrój kwalifikuje się do przedsięwzięć, mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 40 lit. a tiret 4 oraz tiret 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1839).

                     Dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt. 2 ooś przed uzyskaniem decyzji wymienionych w art.72 ust. 1 jest wymagane uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

                     W ramach procedury, uwzględniając uwarunkowania zawarte w art. 63 ust.1 ooś organ bada potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko zasięgając opinii właściwych organów, o których mowa w art. art. 64 ust. 1 ooś.

                    W przypadku przedmiotowego przedsięwzięcia organ zwrócił się o wyrażenie opinii pismem z dnia 28.09.2020 r. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Szczecinie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryfinie.

                   Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie opinią z dnia 12.10.2020r. znak: WONS-OŚ.4220.366.2020.EP stwierdził konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

                   Dyrektor Zarządu Zlewni w Szczecinie PGW WP opinią z dnia 20.10.2020 r. (data wpływu: 21.10.2022 r.) znak: SZ.ZZŚ.4.4360.145.2020.MTW stwierdził, że nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

                   Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie – zgodnie z art. 78 ust. 4 ooś, nie wydał opinii w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o uzgodnienie, co traktuje się jako brak zastrzeżeń.

                    Powyższe dokumenty były podstawą do przeprowadzenia analizy, która pozwoliła na stwierdzenie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz ustalenie zakresu raportu.

         Postanowieniem z dnia 03.12.2020 r. nałożono na Wnioskodawcę obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

                   Wnioskodawca przedłożył w dniu 18.03.2022 r. (data wpływu: 21.03.2022 r.) do tut. Urzędu raport, o czym zawiadomiono strony postępowania w dniu 28.03.2022 r.

                    W dniu 28.03.2022 r. organ prowadzący postępowanie wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie z wnioskiem o uzgodnienie warunków realizacji ww. przedsięwzięcia.

        Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie pismem z dnia 29.04.2022 r. zawiadomił, iż z uwagi na skomplikowany charakter sprawy oraz konieczność szczegółowej oceny merytorycznej przedłożonej dokumentacji wydłuża termin uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia do dnia 30.05.2022 r.

                     Pismem z dnia 18.05.2022 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie na podstawie art. 50 § 1 kpa wezwał do pisemnego złożenia wyjaśnień i uzupełnień do przedłożonego raportu, wskazując termin 30 dni od dnia jego otrzymania.

                     Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój mając powyższe na uwadze pismem znak: GKOŚ.6220.2.2020.OŚ z dnia 20.05.2022 r. wezwał Wnioskodawcę, wskazując termin 14 dni (liczonych od dnia otrzymania wezwania) do złożenia stosownych wyjaśnień i uzupełnień.

         Wyjaśnienia i uzupełnienia wskazanych kwestii wpłynęły do tut. Urzędu w dniu 06.06.2022 r. i zostały przekazane dla Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
w Szczecinie pismem z dnia 08.06.2022 r.

         W dniu 10.06.2022 r. oraz 27.06.2022 r. do organu wpłynęły protesty mieszkańców wsi Chełm Dolny oraz Chełm Górny, dotyczące potencjalnych, w ich mniemaniu, zagrożeń i uciążliwości związanych z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia. W protestach tych wskazano przede wszystkim na negatywne skutki związane z eksploatacją, tj. niszczeniem dróg, uszkodzeń budynków oraz ,,spadkiem poziomu wód gruntowych i obniżeniem ciśnienia wody w instalacjach wodociągowych”. Z dokumentacji Wnioskodawcy wynika, że wywóz kruszywa będzie prowadzony z pominięciem układu drogowego wsi Chełm Dolny, co wyklucza potencjalne niszczenie dróg. Złoże ,,Chełm Dolny” jest złożem suchym, wobec czego eksploatacja nie spowoduje naruszenia stosunków wodnych oraz nie wpłynie negatywnie na stan wód powierzchniowych i podziemnych w jego rejonie. Rozpatrując wniosek mieszkańców w  oparciu o przepisy ooś należy stwierdzić, że w dacie złożenia wniosku postępowanie nie wymagało udziału społeczeństwa jednakże organ dokonał analizy wskazanych uwag oraz wniosków i stwierdził ich bezzasadność.

          Postanowieniem znak: WONS.4221.32.2022.EP.3 z dnia 11.07.2022 r., Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie uzgodnił realizację ww. przedsięwzięcia i jednocześnie określił warunki.

                     Na podstawie art. 10 § 1 kpa zawiadomieniem z dnia 13.07.2022 r. poinformowano strony o zebranym materiale dowodowym. We wskazanym terminie żadna ze stron nie wniosła uwag.

         Zgodnie z art. 37 ooś organ prowadzący postępowanie, rozpatruje uwagi i wnioski złożone w związku z udziałem społeczeństwa. Organ zgodnie z art. 79 ust.1 ooś zapewnił możliwość udziału społeczeństwa w postępowaniu. Obwieszczeniem zawiadomiono wszystkich zainteresowanych o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy, składania uwag i wniosków w formie pisemnej, elektronicznej (um@trzcinsko-zdroj.pl) i ustnej, w terminie 30 dni, tj. od dnia 26 sierpnia 2022 r. do dnia 25 września 2022 r. We wskazanym terminie do organu nie wpłynęły żadne uwagi i wnioski od społeczeństwa.

                    Biorąc pod uwagę, przeprowadzoną w toku postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, analizę i ocenę bezpośredniego i pośredniego wpływu inwestycji na środowisko (w tym na zdrowie ludzi, możliwości oraz sposoby zapobiegania i ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko), dokonaną w szczególności na podstawie wniosku, karty informacyjnej przedsięwzięcia, przedłożonego raportu jak również poprzez uzyskanie opinii, tutejszy organ właściwy do wydania decyzji uznał, że po zrealizowaniu przez Wnioskodawcę wszystkich warunków zawartych w przedłożonych dokumentach, oraz w niniejszej decyzji, planowane przedsięwzięcie będzie zgodne z wymaganiami przepisów o ochronie środowiska.

                    Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój przeanalizował uwarunkowania wynikające z art. 63 ust. 1 ooś, poprzez przedłożone przez wnioskodawcę materiały, oraz zasięgnięcie opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie, Dyrektora Zarządu Zlewni w Szczecinie PGW WP.

                    Po przeanalizowaniu szczególnych uwarunkowań określonych w art. 63 ust. 1 ooś, ustalono realizację ww. przedsięwzięcia, określając jednocześnie następujące warunki:

        Ponieważ w sąsiedztwie przedsięwzięcia (około 380 m) funkcjonuje obecnie kopalnia kruszyw Chełm Górny, aby nie doszło do kumulacji oddziaływań na środowisko obu przedsięwzięć, eksploatację złoża należy rozpocząć po eksploatacji złoża Chełm Górny I.

                    Materiały, pojazdy i maszyny należy przechowywać poza wyrobiskiem. Konieczność stacjonowania maszyn, prac związanych z konserwacją maszyn oraz uzupełnianie paliwa poza obszarem złoża, na terenie zaplecza usytuowanego na działce 27/8 obręb Chełm Górny, na specjalnie wyznaczonym stanowisku posiadającym utwardzone, szczelne podłoże zabezpieczające przed ewentualnym przenikaniem substancji ropopochodnych do środowiska gruntowo-wodnego.

                    Na terenie kopalni nie będzie prowadzona przeróbka kopaliny.

                    Wydobywanie kruszywa należy prowadzić wyłącznie w granicach udokumentowanego złoża kruszywa,  wyłącznie w porze dziennej  (w godzinach od 7 00 do 17 00) od poniedziałku do piątku, z zastosowaniem pasów ochronnych oddzielających wyrobisko o szerokościach nie mniejszych niż: 6 m od działki 1/12, 10 m od drogi publicznej (od strony wschodniej) oraz 20 m od linii elektroenergetycznej (od strony południowej), w sposób zapewniający zabezpieczenie skarp wyrobiska eksploatacyjnego przed wystąpieniem osuwisk lub obrywów.

                     W celu ograniczania oddziaływania akustycznego na tereny zabudowy mieszkaniowej wsi Chełm Dolny, nadkład należy wykorzystać jako naturalny ekran akustyczny, a wywóz urobku z terenu kopalni należy prowadzić z pominięciem układu drogowego wsi Chełm Dolny i realizować poprzez wyjazd zlokalizowany w zachodniej części złoża: najpierw przez działkę 25/1 obręb Chełm Dolny, następnie działkę 324/24 obręb Chełm Górny i dalej przez teren kopalni Chełm Górny (działki 324/10, 27/10 i 27/8 obręb Chełm Górny) do działki drogowej 19/6 obręb Chełm Górny.

                     Z uwagi na to, że prace przygotowawcze, polegające na zdjęciu nadkładu, czy wycince drzew, będą skutkowały zniszczeniem siedlisk zwierząt, tym samym należało uznać, że w przypadku ich rozpoczęcia i prowadzenia w okresie lęgowym ptaków, do robót można przystąpić wyłącznie po wykonaniu pod nadzorem przyrodniczym przeglądu terenu pod kątem jego zasiedlenia przez zwierzęta i potwierdzenia braku stanowisk lęgowych (maksymalnie do 3 dni przed rozpoczęciem prac).

                     Teren przedsięwzięcia to użytkowany grunt rolny, co oznacza, iż zwierzęta przystosowane są do oddziaływań antropogenicznych. Powstałe w wyniku zdjęcia nadkładu skarpy ziemi mogą stanowić potencjalne miejsce lęgowe brzegówek, bądź innych gatunków ptaków. W związku z tym należy zadbać o właściwe ukształtowanie skarp. Skarpy, które nie są planowane do użytkowania w okresie lęgowym ptaków, należy pozostawić w tym czasie strome, co umożliwi ich zasiedlenie i wyprowadzenie lęgu, a miejsca przeznaczone w tym terminie do eksploatacji, powinny mieć możliwie łagodne nachylenie.

                      Ponieważ niektóre gatunki płazów mogą przystąpić do rozrodu lub zimowania nawet w niewielkich, tymczasowych zastoiskach wody, w okresie od 1 marca do końca października w miejscach przeznaczonych pod eksploatację należy usuwać każde tymczasowe zastoiska wody, tj. koleiny i inne drobne zagłębienia wypełnione wodą.

                      Wszystkie prace należy prowadzić w odległości nie mniejszej niż 20 m od zasiedlonych przez ptaki skarp wyrobiska.

                      Każdego dnia podczas prac eksploatacyjnych należy kontrolować obszar prac pod kątem występowania chronionych gatunków zwierząt. W przypadku stwierdzenia ich obecności umożliwić zwierzętom opuszczenie tego terenu lub odłowić i przenieść poza obszar prowadzonych prac w miejsca dogodne siedliskowo. Na powyższą czynność konieczne będzie uzyskanie zgody na odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do zwierząt gatunków chronionych zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 916).

                       W celu bieżącej kontroli miejsca i sposobu realizacji inwestycji w stosunku do chronionych gatunków zwierząt mogących występować na terenie inwestycyjnym, przeprowadzić szkolenie pracowników kopalni przez eksperta-przyrodnika, w zakresie ich biologii oraz sposobów ochrony obejmujących codzienną kontrolę obszaru, przed rozpoczęciem prac eksploatacyjnych, pod kątem występowania chronionych gatunków zwierząt, umożliwienie opuszczenia zwierzętom terenu wyrobiska, odławianie stwierdzonych osobników i przenoszenie ich w odpowiednie i bezpieczne siedlisko poza obszar wyrobiska, właściwe kształtowanie skarp, usuwanie zastoisk wody, zachowanie wskazanej minimalnej odległości prowadzenia prac eksploatacyjnych od skarp zasiedlonych przez ptaki itp.

                     Największe zmiany w środowisku w wyniku prowadzonej eksploatacji związane będą z przekształceniem powierzchni ziemi i usuwaniem warstwy glebowej - nadkładu, który będzie zgarniany spycharką i gromadzony na wewnętrznych i zewnętrznych czasowych hałdach na obrzeżu wyrobiska, a następnie wykorzystany do bieżącej rekultywacji wyrobiska, który po zakończeniu eksploatacji będzie służył do wyprofilowania dna wyrobiska oraz złagodzenia skarp poeksploatacyjnych. Skarpy należy tak wyprofilować, aby nie dochodziło w ich obrębie do ruchów masowych (osuwisk itp.), a w razie konieczności dodatkowo umocnić roślinnością niską i średnią (trawy, krzewy).

                    Należy zachować pasma roślinności towarzyszących drogom polnym wyznaczającym granicę obszaru inwestycyjnego z niską roślinnością miedz, zaroślami i zadrzewieniami, które stanowią siedliska zwierząt oraz pełnią wiele ważnych funkcji w środowisku (mikroklimatyczne, wodochronne, glebochronne) oraz pełnią funkcję lokalnych korytarzy ekologicznych.

                   Trwała zmiana morfologii terenu oraz złagodzenie ewentualnych skarp i nierówności w ramach prac rekultywacyjnych, nada obszarowi poeksploatacyjnemu łagodne rysy. Przewidziana rekultywacja obszaru przedsięwzięcia w   kierunku   rolnym   lub   leśnym musi mieć   na   uwadze   sposób   użytkowania i zagospodarowania okolicznych terenów, po przeprowadzonej rekultywacji teren ten nie powinien wyróżniać się na tle terenów sąsiadujących z obszarem planowanej kopalni.

                    Podczas prowadzenia rekultywacji na stokach powstałych skarp należy monitorować osiedlanie się gatunków ptaków mogących je zasiedlić, a powstałe kolonie objąć ochroną do momentu wyprowadzenia lęgów.

1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:

a. Skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji,                           a także istotnych rozwiązań charakteryzujących przedsięwzięcie.

Przedmiotowe przedsięwzięcie będzie polegało na wydobyciu metodą odkrywkową kruszywa naturalnego ze złoża Chełm Dolny na działce 1/13 obręb Chełm Dolny w gminie Trzcińsko-Zdrój. Wydobywanie będzie prowadzone tylko i wyłącznie w granicach udokumentowanego złoża kruszywa. Zasoby złoża wynoszą 2.214,31 tys. ton w kategorii C1 na powierzchni około 19,93 ha. Powierzchnia działki wynosi około 48 ha. Szacunkowe wydobycie wyniesie około 130 – 155 tys. m 3 na rok.

Planowana inwestycja jest zgodna ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Trzcińsko-Zdrój ustanowionego Uchwałą XXXVII/278/2021 z dnia 29 października 2021 r.

Kopaliną główną jest kruszywo naturalne piaszczysto-żwirowe i żwirowo-piaszczyste. Brak udokumentowanych kopalin towarzyszących i współistniejących. W złożu dominują piaski drobno- i średnioziarniste (frakcja 0,063-1 mm). Zawartość piasków wyliczona metodą średniej ważonej wynosi średnio 62,11 %. Piaski gruboziarniste (frakcja 1-2 mm) występują średnio w ilości 10,16 %. Zawartość żwirów (frakcja > 2 mm) osiąga średnio 24,64 %. Ilość pyłów mineralnych (frakcja <0,063 mm) kształtuje się natomiast na poziomie 3,10 %. Gęstość nasypowa kopaliny w stanie zagęszczonym waha się od 1,83 do 2,10 Mg/m3 (średnio 1,93 Mg/m3). Strop złoża występuje się na rzędnej 70,66 - 80,30 m n.p.m., średnio 76,59 m n.p.m. Dolna granica pozioma znajduje się powyżej zwierciadła wód podziemnych. Miąższość serii złożowej rozpoznanej otworami wiertniczymi waha się od 4,00 do 13,30 m (średnio 5,97 m). Przedmiotowe złoże zbudowane jest z wodnolodowcowych osadów piaszczysto-żwirowych i żwirowo-piaszczystych zdeponowanych na przedpolu topniejącego lodowca podczas stadiału górnego, fazy pomorskiej zlodowacenia Wisły. Rzędna spągu złoża układa się na wysokości 65,55 - 76,10 m n.p.m. (średnio 70,58 m n.p.m.). Największe miąższości stwierdzono w części północno -wschodniej (otwór CHD-31) oraz południowo- wschodniej (otwór CHD-7). Nadkład nad złożem wykazuje małą zmienność i waha się w przedziale 0,30 - 1,10 m. Reprezentuje go przede wszystkim gleba, jedynie w otworze CHD-14 poniżej gleby znajduje się warstwa o grubości 0,70 m piasków pylastych. Przedmiotowe kruszywo pozbawione jest zanieczyszczeń organicznych, a po wydobyciu może być wykorzystywane do mieszanek bitumicznych i powierzchniowych utrwaleń stosowanych na drogach, lotniskach i innych powierzchniach przeznaczonych do ruchu, do niezwiązanych i związanych hydraulicznie materiałów stosowanych w obiektach budowlanych i budownictwie drogowym oraz do betonu.

Eksploatacja będzie miała charakter wgłębny do spągu złoża, na całą miąższość złoża i będzie prowadzona metodą odkrywkową systemem zabierkowym lądowym bez użycia materiałów wybuchowych, przy wykorzystaniu koparki i/lub ładowarki we współpracy ze spycharką przez 5 dni w tygodniu wyłącznie w porze dziennej w godz. 7.00 – 17.00. Wydobycie będzie prowadzone jednym lub lokalnie (w części wschodniej) dwoma piętrami eksploatacyjnymi. Maksymalną dobową wartość wydobycia określono na poziomie 1500 m3/dobę (2700 Mg/dobę). Początek wydobycia nastąpi od zachodniej granicy złoża i będzie prowadzone w kierunku wschodnim. Przed rozpoczęciem wydobycia zostanie usunięta zalegająca nad warstwą złożową warstwa nadkładu (w kierunku wschodnim i południowym), a następnie zostanie wykonany wkop. Eksploatacja będzie prowadzona zgodnie z zatwierdzonym Planem Ruchu Zakładu Górniczego pod nadzorem uprawnionej osoby. Wydobywanie będzie prowadzone w sposób zapewniający zabezpieczenie skarp wyrobiska eksploatacyjnego przed wystąpieniem osuwisk lub obrywów. Należy zastosować pasy ochronne oddzielające wyrobisko o szerokościach nie mniejszych niż: 6 m od działki 1/12, 10 m od drogi publicznej (od strony wschodniej) oraz 20 m od linii energetycznej (od strony południowej). Eksploatacja prowadzona będzie na sucho bez odwadniania, a więc bez obniżania poziomu zwierciadła wód podziemnych i bez wpływu na ich jakość oraz bez wykorzystania wody do celów technologicznych.

Wydobyte kruszywo będzie ładowane ładowarkami na samochody ciężarowe i wywożone w stanie naturalnym poza zakład górniczy do odbiorcy. Na terenie zakładu nie powstaną żadne obiekty budowlane. Zaplecze socjalno-bytowe będzie usytuowane poza terenem przedmiotowej kopalni, na terenie zakładu górniczego Chełm Górny I (działka 27/8 obręb Chełm Górny). Planowanym kierunkiem rekultywacji złoża jest teren rolny lub leśny, a docelowy kierunek zostanie określony w decyzji Starosty Gryfińskiego.

b. Powiązań z innymi przedsięwzięciami.

Eksploatację złoża należy rozpocząć po eksploatacji złoża Chełm Górny I, aby nie doszło do kulminacji oddziaływań.

c. Różnorodności biologicznej, wykorzystania zasobów naturalnych, w tym gleby, wody                               i powierzchni ziemi.

Eksploatacja planowanego przedsięwzięcia nie będzie wiązać się z wykorzystaniem gleby.

Na etapie eksploatacji nie przewiduje się użycia wody do celów technologicznych (nie będzie płukania, sortowania na mokro lub przeróbki kruszywa na terenie złoża). Woda dla potrzeb socjalnych pracowników zatrudnionych przy wydobyciu kruszywa znajduje się na terenie działki 27/8 obręb Chełm Górny. Materiały, pojazdy i maszyny należy przechowywać poza wyrobiskiem.

Granicę północną złoża poprowadzono z zachowaniem 6 m pasa ochronnego od nieruchomości nr 1/12. Natomiast granicę wschodnią wyznaczono z zachowaniem 10 m pasa ochronnego od drogi gruntowej (dz. ewid. nr 29/1).

Wyznaczono również 20 m pas ochronny od linii energetycznej wysokiego napięcia
(od strony południowej). Teren złoża to grunty rolne sklasyfikowane jako grunty orne RVI, RV, RIVb oraz nieużytki (niewielki fragment obszaru złoża przy północnej granicy z działką 1/12 o powierzchni mniejszej niż 20 m2). Jedynymi urozmaiceniami w obrębie działki jest kępa kilku drzew, otaczających suche obniżenie śródpolne w południowej części obszaru (ok. 0,15 ha, poza obszarem złoża) oraz płytka niecka, w części północnej (ok. 300 m2) z odsypywanymi kamieniami, w której rosną dwie śliwy - w granicach złoża nie ma drzew i krzewów.

Teren inwestycyjny to grunt rolny położony na północ od miejscowości Chełm Dolny, od zachodu i wschodu ograniczony wychodzącymi ze wsi drogami gruntowymi, na południowym krańcu sąsiaduje z miejscowością – kilkoma zabudowaniami zagrodowymi, terenem kościoła i dawnego cmentarza. Grunty w granicach działki 1/13 są użytkowane rolniczo i stanowią jedno rozległe pole. Sąsiedztwo stanowią grunty rolnicze o podobnej charakterystyce, które po wschodniej stronie są odłogowane. Pobocza dróg polnych w sąsiedztwie obszaru inwestycyjnego oraz wyrobiska kopalni Chełm Górny stanowią siedlisko dwóch gatunków roślin, tj. kocanek piaskowych i wilżyny ciernistej podlegających ochronie częściowej na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin (Dz.U. z 2014 r., poz. 1409). W fazie realizacji inwestycji (etap udostępnienia złoża) nastąpi zdjęcie nadkładu, co spowoduje likwidację ubogiej gatunkowo agrocenozy. Wywóz urobku z miejsca wydobycia planowany jest przez teren obecnej kopalni Chełm Górny, w granicach której stwierdzono występowanie kocanek piaskowych, co spowoduje mechaniczne zniszczenie jej stanowisk. Realizacja inwestycji pomimo, iż przyczyni się do zmniejszenia jego powierzchni, nie uszczupli w sposób znaczący ogólnego stanu populacji, ani puli genetycznej w skali lokalnej i ponadlokalnej. Na powyższą czynność konieczne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia na odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do stwierdzonych gatunków chronionych zgodnie z art. 56 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Na terenie inwestycyjnym nie stwierdzono grzybów i porostów objętych ochroną na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1408).

d. Emisji występowania innych uciążliwości.

Źródłem emisji substancji do powietrza będą procesy związane z odspajaniem złoża, spalaniem paliw w silnikach pojazdów pracujących na terenie złoża, tj. maszyn służących do wydobycia oraz środki transportu poruszające się po terenie inwestycji. Funkcjonowanie kopalni nie będzie wiązało się ze ponadnormatywną emisją zanieczyszczeń do powietrza, tj. nie będzie skutkowało przekroczeniem   dopuszczalnych   poziomów   substancji   w   powietrzu   określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz.   U.   z   2021   r.   poz.   845)   oraz   dopuszczalnych   częstości   przekroczeń   określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2010 r. nr 16, poz. 87) poza terenem inwestycji.

Planowana inwestycja będzie źródłem odpadów, ścieków, emisji gazów i pyłów do powietrza oraz hałasu i wibracji do środowiska. Wszystkie powyższe oddziaływania będą zachodzić przez cały okres wydobycia, aż do całkowitego wyczerpania zasobów i będą to oddziaływania długoterminowe. Większość z nich będzie miała charakter względnie stały (emisje do powietrza, hałas, drgania), ale odbywający się zmiennym natężeniem (zależnym od rodzaju i ilości pracujących urządzeń, chwilowej wielkości produkcji, intensywności transportu itp.),  z przerwami w dni wolne. Niektóre rodzaje oddziaływań mogą zachodzić chwilowo, np. pylenie w trakcie suchych i wietrznych dni.

Hałas będzie emitowany przez maszyny górnicze (głównie pracę silników) oraz samochody transportujące surowiec. Moce akustyczne poszczególnych urządzeń mieszczą się w przedziale od 101 - 108 dB. Najbliższa zabudowa podlegająca ochronie akustycznej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2014 r. poz. 112), to zabudowa zagrodowa usytuowana na terenie działek 24, 1/6, 1/4 obręb Chełm Dolny. Odległość ww. zabudowy od terenu planowanej kopalni wynosi odpowiednio około 356 m, 371 m oraz 340 m. Najbliższym istniejącym źródłem hałasu jest ruch komunikacyjny, funkcjonująca kopalnia Chełm Górny oraz instalacja przetwarzania pozyskanej kopaliny, zlokalizowana w rejonie miejscowości Chełm Górny, w odległości około 900 - 1000 m od terenu planowanego do eksploatacji złoża. Dla przedsięwzięcia, przy wykorzystaniu programu komputerowego HPZ’2001 Windows: wersja listopad 2007 (Instytut Techniki Budowlanej Warszawa), została przeprowadzona analiza akustyczna. Obliczenia wykonano przy pracy koparki gąsienicowej, ładowarki kołowej i spycharki (około 4 godzin w ciągu 8 godzinnej zmiany roboczej), a także ruchu transportu wywożącego urobek. W analizie nie uwzględniono wydobycia kruszyw ze złoża Chełm Górny, gdyż zgodnie z deklaracją Wnioskodawcy eksploatacja ta zostanie zakończona przed rozpoczęciem wydobycia kruszyw ze złoża objętego przedmiotowym wnioskiem. Przy przewidywanym wydobyciu oszacowano, że dobowy ruch pojazdów ciężarowych samowyładowczych o ładowności około 30 ton będzie wynosił do 50. Przyjęty czas załadunku pojazdu to średnio około 8 - 10 min. Załadunek odbywać będzie się koparką i/lub ładowarką. Przedstawiony w raporcie rozkład izofon wskazuje, iż nie zostaną przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu w granicach najbliższych terenów chronionych akustycznie.

Źródłem wibracji będą pracujące maszyny w obrębie przedsięwzięcia. Oddziaływanie to będzie długoterminowe, ale występujące okresowo i wyłącznie w porze dnia podczas pracy maszyn. Najbardziej będą na nie narażeni pracownicy kopalni. W celu minimalizacji tego oddziaływania konieczne jest przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, co wynika z przepisów odrębnych.

W celu minimalizacji ww. oddziaływań do prac będzie wykorzystywany sprzęt sprawny technicznie, charakteryzujący się niską emisyjnością zanieczyszczeń do powietrza i hałasu, wibracji do środowiska, silniki środków transportu, maszyn i urządzeń podczas przerw i postojów będą wyłączane. Przestrzegany będzie zakaz prowadzenia prac naprawczych oraz bieżących napraw i konserwacji sprzętu technicznego na terenie wyrobiska. Przy transporcie kruszyw będą stosowane plandeki osłaniające urobek na samochodach ciężarowych, celem ograniczenia pylenia. Zakład zostanie zaopatrzony w stosowną ilość sorbentów i materiałów absorbujących ewentualne rozlewy substancji mogących zanieczyścić środowisko gruntowo-wodne. W przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych, przejawiających się wyciekami substancji ropopochodnych, bezzwłocznie rozpoczną się prace mające na celu usunięcie przyczyn i skutków awarii, a zanieczyszczona warstwa gruntu zostanie zebrana i przekazana wyspecjalizowanej firmie do unieszkodliwienia.

e. Ocenionego w oparciu o wiedzę naukową ryzyka wystąpienia poważnych awarii lub katastrof naturalnych i budowlanych.

Podczas eksploatacji nie zachodzi ryzyko wystąpienia poważnej awarii, ponieważ planowane do realizacji przedsięwzięcie nie będzie związane z procesami przemysłowymi, magazynowaniem, lub transportem, w których występuje jedna lub więcej niebezpiecznych substancji, prowadzące do natychmiastowego powstania zagrożenia życia lub zdrowia ludzi lub środowiska, lub powstania takiego zagrożenia z opóźnieniem.

f. Przewidywanych ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów oraz ich wpływu na środowisko.

Odpady będą   miały   charakter   socjalno-bytowy   oraz   związany z eksploatacją maszyn. Będą gromadzone selektywnie w pojemnikach w odpowiednio przystosowanym utwardzonym miejscu, poza terenem inwestycyjnym w granicach działki 27/8 obręb Chełm Górny, a po zebraniu ilości transportowej przekazywane firmom posiadającym stosowne zezwolenie w tym zakresie. Wykorzystywane maszyny będą serwisowane przez zewnętrzną firmę, która będzie zabierała ze sobą zużyte materiały eksploatacyjne, w związku z tym nie przewiduje się wytworzenia odpadów eksploatacyjnych, takich jak np. filtry, opony, akumulatory, oleje i inne płyny eksploatacyjne. Niezanieczyszczone masy ziemne (nadkład) wydobyte w trakcie eksploatacji nie będą odpadami, gdyż będą gromadzone na tymczasowych zwałowiskach na terenie odkrywki, a po zakończeniu wydobycia zostaną wykorzystane do rekultywacji wyrobiska poeksploatacyjnego. Ścieki socjalno-bytowe również będą gromadzone poza terenem przedmiotowej kopalni.

W procesach technologicznych wydobycia nie przewiduje się wprowadzania substancji chemicznych ani biologicznych do gleby. Wszelkie prace mogące mieć wpływ na środowisko gruntowo-wodne będą realizowane poza terenem inwestycyjnym. W przypadku sytuacji awaryjnych polegających na nieszczelnościach lub pęknięciu zbiorników paliw, olejów i płynów eksploatacyjnych zainstalowanych w pojazdach, może nastąpić wyciek tych substancji do gruntu. W takim przypadku zakłada się ich neutralizowanie za pomocą środków sorpcyjnych, które zgodnie z obowiązującymi przepisami powinny być dostępne na terenie przedsięwzięcia. Przy przestrzeganiu norm bezpieczeństwa na obiekcie i założeń prawidłowej pracy maszyn nie przewiduje się emisji substancji do gruntu.

g.  Zagrożenia dla zdrowia ludzi, w tym wynikającego z emisji.

Na etapie eksploatacji przedsięwzięcia nie zakłada się wystąpienia znaczącego negatywnego wpływu planowanego przedsięwzięcia w zakresie emisji gazów i pyłów do powietrza oraz hałasu.

2. Usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym i planowanym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych – uwzględniające:

  1. Obszary wodno-błotne, inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych, w  tym siedliska łęgowe oraz ujścia rzek.

Obszar realizacji przedsięwzięcia nie jest siedliskiem wodno-błotnym, nie graniczy z mokradłami, nie stanowi ekosystemu zależnego od wód.

  1. Obszary wybrzeży i środowisko morskie.

Przedmiotowe przedsięwzięcie nie jest usytuowane na obszarach wybrzeży i nie będzie oddziaływać na środowisko morskie.

  1. Obszary górskie lub leśne.

Obszar inwestycji obejmuje grunty użytkowane rolniczo. W fazie realizacji nastąpi likwidacja roślinności w granicach obszaru inwestycji. Na obszarze inwestycji nie występują tereny leśne.

  1. Obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych.

Planowana inwestycja położona jest:

- poza obszarem Głównego Zbiornika Wód Podziemnych,

- poza obszarem szczególnego zagrożenia powodzią,

- w granicach prawnych form ochrony przyrody.

  1. Obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary 2000, oraz pozostałe formy ochrony przyrody.

Działka inwestycyjna usytuowana jest w granicach obszaru Natura 2000 Ostoja Witnicko-Dębniańska PLB320015 wyznaczonego w celu zachowania populacji dziko występujących gatunków ptaków wymienionych w Dyrektywie Ptasiej oraz siedlisk warunkujących ich bytowanie. Przedmiotami ochrony są następujące gatunki ptaków: zimorodek, gęgawa, puchacz, gągoł, bocian czarny, błotniak stawowy, żuraw, bielik, kania czarna, kania ruda, rybołów oraz ich siedliska. W granicach obszaru inwestycji nie występują stanowiska ani istotne żerowiska gatunków stanowiących przedmiot ochrony tego obszaru. W sąsiedztwie terenu inwestycyjnego znajdują się stanowiska gągoła, błotniaka stawowego i żurawia. Zagrożeniami dla tych gatunków zgodnie z Planem Zadań Ochronnych, dalej zwanym: „PZO”, są: zabudowa rozproszona, obniżenie udatności lęgów spowodowane drapieżnictwem obcych gatunków inwazyjnych (norka amerykańska, szop pracz, jenot), intensywne wędkarstwo, niepokojenie ptaków w okresie lęgowym, płoszenie i niepokojenie ptaków wyprowadzających lęgi nad rzekami, jeziorami powodujące zwiększoną śmiertelność młodych, niedostateczna ilość drzew dziuplastych, a w szczególności drzew znajdujących się w obrębie dojrzałych drzewostanów w odległości do 1 km od zbiorników wodnych i rzek lub podczas żerowania, wieloletnie zaniechanie użytkowania kośnego i pastwiskowego trwałych użytków zielonych, zalesianie trwałych użytków zielonych, farmy wiatrowe, kolizje z napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi, osuszanie bagien i podmokłych lasów, likwidacja lub przekształcanie oczek wodnych, rozlewisk, wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne, wycinanie szuwarów na terenach podmokłych oraz lej depresji mogący powstać w wyniku eksploatacji kruszyw w Chłopowie. Jako działania ochronne dla ww. gatunków PZO wskazuje: utrzymanie stałej dostępności odpowiednich miejsc lęgowych, tj. dojrzałych drzewostanów w pobliżu cieków i zbiorników oraz drzew biocenotycznych na całym obszarze, redukcja liczebności obcych gatunków drapieżnych, przeciwdziałanie powstawaniu ferm zwierząt futerkowych, utrzymanie powierzchni siedlisk lęgowych i żerowiskowych (łąk, pastwisk, pól uprawnych i nieużytków) na obecnym poziomie i poprawa jakości żerowisk poprzez przywrócenie i/lub utrzymywanie użytkowania kośnego, kośnopastwiskowego lub pastwiskowego na możliwie wszystkich łąkach i pastwiskach oraz utrzymanie bagiennego charakteru terenów obecnie zabagnionych. Odległość złoża od siedlisk ww. gatunków skutkuje brakiem ingerencji w te siedliska. Mając na uwadze, że złoże jest złożem suchym, eksploatacja kruszyw nie będzie skutkowała zmianą stosunków gruntowo-wodnych. Gatunki te, występują pomimo hałasu, którego źródłem jest obecnie funkcjonująca kopalnia i zakład przeróbczy Chełm Górny. Oznacza to, iż zwierzęta przyzwyczaiły się do warunków panujących w obszarze inwestycji i nie obawiają się obecności człowieka.

Mając powyższe na uwadze stwierdza się, iż realizacja inwestycji i jej późniejsze funkcjonowanie nie zagrozi wartościom przyrodniczym ani przedmiotom ochrony we wspomnianym obszarze Natura 2000, jak również nie utrudni lub nie spowoduje nieosiągnięcia celów działań ochronnych, a tym samym nie wpłynie na jego spójność i integralność.

W odległości około 170 m od granicy złoża położony jest obszar Natura mający znaczenie dla Wspólnoty Gogolice-Kosa PLH320038, wyznaczony w celu ochrony siedlisk przyrodniczych z Załącznika I oraz siedlisk chronionych gatunków roślin i zwierząt z Załącznika II Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, tzw. Dyrektywy Siedliskowej. Zgodnie z SDF przedmiotami ochrony są następujące siedliska przyrodnicze: 3150 starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion, 6120 ciepłolubne śródlądowe murawy napiaskowe, 7140 torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio- Caricetea), 9130 żyzne buczyny (Dentario glandulosae-Fagenion, Galio odorati-Fagenion), 9160 grąd subatlantycki (Stellario-Carpinetum), 9170 grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny, 9190 kwaśne dąbrowy (Quercion robori-petraeae), 91E0 łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe (Salicetum albo-fragilis, Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae) i olsy źródliskowe* oraz 91F0 łęgowe lasy dębowo-wiązowo- jesionowe. Z gatunków zwierząt: kumak nizinny, bóbr europejski, żółw błotny, wydra oraz ich siedliska. Jako zagrożenia dla przedmiotów ochrony SDF wskazuje: wycinkę lasu, wędkarstwo, ewolucję biocenotyczną, regulowanie (prostowanie) koryt rzecznych i zmianę przebiegu koryt rzecznych, usuwanie osadów (mułu…), wyschnięcie, drogi, autostrady, zalesianie terenów otwartych.

W odległości około 300 m i około 750 m od granic działki znajdują się strefy ochrony ostoi, miejsc rozrodu lub regularnego przebywania żółwia błotnego, gatunku bardzo rzadkiego podlegającego ścisłej ochronie gatunkowej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. poz. 2183 z późn. zm.) oraz znajdującego się w Polskiej czerwonej księdze zwierząt - kategoria zagrożenia EN (gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem). Najbliższe siedlisko przyrodnicze będące przedmiotem ochrony analizowanego obszaru Natura 2000, tj. 3150 naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion usytuowane jest około 800 m od granicy złoża. Przedmiotowe złoże jest złożem suchym, wobec czego eksploatacja nie spowoduje naruszenia stosunków wodnych, a tym samym nie wpłynie na siedliska żółwia błotnego, którymi są najczęściej małe i średniej wielkości eutroficzne zbiorniki oraz zamulone, wolno płynące rzeki. W związku z powyższym oraz mając na uwadze odległość złoża od ww. siedlisk oraz fakt, że siedliska te funkcjonują od lat pomimo działalności kopalni Chełm Górny, usytuowanej w znacznie bliższej od nich odległości, przedmiotowa kopalnia nie będzie skutkowała negatywnym wpływem na przedmioty ochrony obszaru Natura 2000 Gogolice-Kosa PLH320038.

Przedmiotowa inwestycja położona jest poza obszarami korytarzy ekologicznych o znaczeniu krajowym.

Złoże kruszyw położone jest poza granicami parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu oraz zespołów przyrodniczo-krajobrazowych. Proces wydobywania kopaliny będzie powodował czasowe zmiany w otaczającym krajobrazie. Wyrobisko w miarę wydobywania kopaliny będzie się zwiększać (powierzchniowo), aż do momentu zakończenia eksploatacji.

Mając na uwadze, że na terenie inwestycyjnym, stwierdzono lęgi dwóch pospolitych gatunków ptaków, tj. trznadla oraz pliszki siwej. Ponadto w sąsiedztwie lęgły się m.in. modraszka, kwiczoł, kos, mazurek, trznadel, zięba, błotniak stawowy, lerka, żuraw, srokosz. Nie stwierdzono przedstawicieli płazów i gadów. Z ssaków odnotowano obecność sarny i dzika. Powyższe wskazuje, iż teren inwestycyjny to miejsce występowania gatunków zwierząt szeroko rozpowszechnionych i nie stanowi ważnego miejsca ich bytowania. Niemniej jednak odnośnie etapu eksploatacji głównym oddziaływaniem będzie płoszenie.

                   f)  Obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone lub istnieje prawdopodobieństwo ich przekroczenia.

Planowane przedsięwzięcie nie znajduje się na obszarach o przekroczonych standardach jakości środowiska.

                 g) Obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne.

Przedmiotowa inwestycja nie koliduje z obiektami zabytkowymi, ujętymi w wojewódzkim rejestrze zabytków lub wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. W rejonie bezpośrednim inwestycji zlokalizowane są stanowiska archeologiczne. W celu wykluczenia ingerencji prace wydobywcze należy ograniczyć wyłącznie do udokumentowanych granic złoża.

                  h) Gęstość zaludnienia.

Przedsięwzięcie realizowane będzie poza terenami z zabudową mieszkaniową. Najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się w odległości ok. 340 m od obszaru inwestycji.

                  i) Obszary przylegające do jezior.

Teren planowanego przedsięwzięcia nie przylega do jezior, jednakże znajduje się w obszarze zlewni jednolitej części wód powierzchniowych. Przedsięwzięcie usytuowane będzie w odległości ok. 600 m od Zespołu przyrodniczo – krajobrazowego ,,Jezioro Morskie Oko”, oraz 800 m od Zespołu przyrodniczo – krajobrazowego ,,Rurzyca”.

                  j) Uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej.

Teren inwestycji położony jest poza obszarami uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej.

                 k) Wody i obowiązujące dla nich cele środowiskowe.

Teren inwestycji znajduje się w obszarze zlewni jednolitej części wód powierzchniowych, zwanej dalej: „JCWP”: - kod RW600018191292 – Kosa. Przedmiotowa JCWP to silnie zmieniona część wód charakteryzująca się złym stanem ogólnym, której wskaźniki determinujące nie zostały określone oraz stwierdzono dla niej ryzyko nieosiągnięcia celu środowiskowego. Przedmiotowa JCWP nie jest monitorowana. Celem środowiskowym dla przedmiotowej JCWP jest ochrona wód, poprawa ich potencjału ekologicznego i stanu chemicznego oraz umożliwienie migracji organizmów wodnych. Termin na osiągnięcie wskazanego celu środowiskowego obowiązywał do roku 2021.

- kod: RW600023191859 -Rurzyca od źródeł do Kalicy Przedmiotowa JCWP to silnie zmieniona część wód charakteryzująca się złym stanem ogólnym z uwagi na poniżej dobrego potencjał ekologiczny i poniżej dobrego stan chemiczny, której wskaźniki determinujące stan nie zostały określone. Dla przedmiotowej JCWP nie stwierdzono ryzyko nieosiągnięcia celu środowiskowego. Przedmiotowa JCWP nie jest monitorowana. Celem środowiskowym dla ww. JCWP jest ochrona oraz poprawa ich potencjału ekologicznego i stanu chemicznego, tak aby osiągnąć co najmniej dobry potencjał ekologiczny i stan chemiczny wód powierzchniowych, a także zapobieganie pogorszeniu ich potencjału ekologicznego i stanu chemicznego.  Termin na osiągnięcie wskazanego celu środowiskowego obowiązywał do roku 2021.

Teren inwestycji znajduje się w jednolitej części wód podziemnych, zwanej dalej: „JCWPd”, kod: PLGW600023. Przedmiotowa JCWPd charakteryzuje się dobrym stanem chemicznym i ilościowym, dla której nie stwierdzono ryzyka nieosiągnięcia celu środowiskowego. Celem środowiskowym dla ww. JCWPd jest utrzymanie dobrego stanu ilościowego i dobrego stanu chemicznego.

Złoże ,,Chełm Dolny” jest złożem suchym, wobec czego eksploatacja nie spowoduje naruszenia stosunków wodnych oraz nie wpłynie negatywnie na stan wód powierzchniowych i podziemnych w jego rejonie.

Na podstawie przeprowadzonych analiz należy przedstawić działania minimalizujące uciążliwości planowanego przedsięwzięcia, w stosunku do poszczególnych elementów środowiska, w tym: cennych gatunków flory i fauny oraz ich siedlisk, ludzi i ich mienia, infrastruktury drogowej, emisji zanieczyszczeń do powietrza i hałasu do środowiska. Działania te powinny uwzględniać teren przedsięwzięcia oraz zasięg jego oddziaływania.

  1. Rodzaj, cechy i skala możliwego oddziaływania.
  1. Zasięg oddziaływania – obszar geograficzny i liczba ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać.

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na wydobyciu kruszywa naturalnego ze złoża „Chełm Dolny" na obszarze o powierzchni ok. 19,93 ha, obejmującym część działki nr 1/13 w miejscowości Chełm Dolny, gm. Trzcińsko Zdrój, powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie. Miejscowość Chełm Dolny wg. stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. zamieszkują 66 osoby.

  1. Transgraniczny charakter oddziaływania na poszczególne elementy przyrodnicze.

Z uwagi na charakter inwestycji oraz odległość (20 km od granic państwa w linii prostej) wyklucza się możliwość oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na obszary położone poza granicami Polski, zarówno na etapie realizacji, eksploatacji, jak i rekultywacji.

  1. Charakter, wielkość, intensywność i złożoność oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej oraz przewidywany moment rozpoczęcia oddziaływania.

Nie przewiduje się nadmiernego obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej w związku z realizacją i eksploatacją planowanego przedsięwzięcia.

  1. Prawdopodobieństwo oddziaływania.

Oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko będzie związane z emisją hałasu do środowiska, emisją gazów i pyłów do powietrza oraz odpadów i ścieków. Wymienione emisje wystąpią na etapie realizacji, eksploatacji i likwidacji.

  1. Czas trwania, częstotliwość i odwracalność oddziaływania.

Oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko wystąpi na etapie użytkowania i likwidacji. Na etapie jego likwidacji będzie podobne do jego oddziaływania na etapie użytkowania. Oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko w trakcie jego użytkowania będzie miało charakter lokalny uzależniony od przyjętego harmonogramu pracy. Eksploatacja złoża przy użyciu koparki i/lub ładowarki we współpracy ze spycharką będzie prowadzona przez 5 dni w tygodniu, w porze dziennej od godziny 7:00 do 17:00, w zależności od potrzeb, maksymalnie ok. 4-5 godzin.

  1. Powiązania z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć realizowanych i zrealizowanych, dla których została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, znajdujących się na terenie, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia, oraz w obszarze oddziaływania przedsięwzięcia lub których oddziaływania mieszczą się w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia – w zakresie, w jakim ich oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania oddziaływań z planowanym przedsięwzięciem.

W odległości ok. 380 m od miejsca planowanego wydobywania kopaliny metodą odkrywkową ze złoża Chełm Dolny znajduje się inny obszar górniczy ustanowiony dla wydobywania kopalin metodą odkrywkową, tj. Chełm Górny. Wydobycie kopaliny ze złoża „Chełm Dolny” zostanie rozpoczęte po zakończeniu eksploatacji złoża „Chełm Górny”, zatem nie przewiduje się kumulowania oddziaływań tych przedsięwzięć.

  1. Możliwość ograniczenia oddziaływania.

Eksploatację kruszywa należy prowadzić wyłącznie w granicach udokumentowanego złoża. Tereny poeksploatacyjne należy niezwłocznie rekultywować zgodnie z ustalonym kierunkiem rekultywacji. Do nasadzeń wykorzystać gatunki rodzimego pochodzenia, zgodnie z ich wymogami siedliskowo – glebowymi, co utrudni opanowanie terenu przez gatunki obce.

Po przeanalizowaniu stanowiska Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie, Dyrektora Zarządu Zlewni w Szczecinie PGW WP oraz uwag społeczeństwa tut. organ  stwierdza, że realizacja planowanego przedsięwzięcia jak i jego późniejsze funkcjonowanie nie spowoduje znacząco negatywnych oddziaływań na środowisko przyrodnicze terenu inwestycji i jego sąsiedztwa.

 

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Pouczenie

1. Od wydanej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium odwoławczego w Szczecinie, za pośrednictwem Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój, w terminie 14 dni od doręczenia decyzji.

2. Zgodnie z art. 127a kpa, w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania, strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.

3. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna  i prawomocna.

4. Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 72 ust. 1a ooś.

5. Zgodnie z art. 72 ust. 3 ooś, złożenie wniosku lub dokonanie zgłoszenia, o których mowa w punkcie 4 pouczenia, następuje w terminie 6 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna, z zastrzeżeniem art. 72 ust. 4 i 4b

 ooś.

6. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wiąże organy, o których mowa w art. 86  ustawy ooś.

 

 

Załącznik:

1. Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia.

 

Otrzymują:

1. Wnioskodawca.

3. Strony postępowania.

4. Referat GKOŚ a/a.

 

Do wiadomości:

1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie.

2. Dyrektor Zarządu Zlewni w Szczecinie PGW Wody Polskie.

3. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie.

 


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
Załącznik nr 1 Charakterystyka przedsięwzięcia. (DOCX, 16.36Kb) 2022-10-28 09:54:13 1
Decyzja (DOCX, 53.02Kb) 2022-10-28 09:54:13 3
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Monika Sawicka

Data wytworzenia:
28 paź 2022

Osoba dodająca informacje

Mariusz Piątkowski

Data publikacji:
28 paź 2022, godz. 09:54

Osoba aktualizująca informacje

Mariusz Piątkowski

Data aktualizacji:
28 paź 2022, godz. 09:54