Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego
w Trzcińsku-Zdroju

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Charakterystyka przedsięwzięcia - polegającego na ,,Rozbudowie istniejącego zakładu o instalację do przetwarzania odpadów budowlanych wraz z infrastrukturą towarzyszącą – część dz. nr 392/10 i część dz. nr 390/1 obręb Czarnołęka”

Załącznik nr 1 do decyzji o środowiskowych

uwarunkowaniach na realizacje

przedsięwzięcia znak: GKiOŚ.6220.4.2022.OŚ

z dnia 23.11.2022 r

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA

Polegającego na ,,Rozbudowie istniejącego zakładu o instalację do przetwarzania odpadów budowlanych wraz z infrastrukturą towarzyszącą – część dz. nr 392/10 i część dz. nr 390/1 obręb Czarnołęka”

Zgodnie z art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1029 z późn. zm.)

Miejsce planowanego przedsięwzięcia zlokalizowane jest w gminie Trzcińsko-Zdrój, na terenie dz. nr 392/10 i 390/1 obręb Czarnołęka. Przedmiotowe nieruchomości są w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Usług Rolnych Rol-Bud, prowadzącej działalność gospodarczą  w zakresie budowy i remontów dróg, chodników, sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Zakład znajduje się poza obszarem zabudowy mieszkaniowej, od wschodu sąsiaduje z drogą powiatową (ul. Ceglana), z pozostałych stron - z terenami wykorzystywanymi rolniczo. Na przedmiotowym terenie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Dla przedmiotowego terenu został opracowany projekt robót geologicznych dla określenia warunków geologiczno-inżynierskich (PETRUS Maciej Piotrowski Usługi Geologiczne, marzec 2022 r.), zatwierdzony decyzją Starosty Gryfińskiego z dnia 02.05.2022 r., znak: OŚ.6540.03.2022.AS. Zgodnie z załączoną dokumentacją projektową miejsce planowanej zabudowy kwalifikuje się jako teren o prostych warunkach gruntowo-wodnych, przydatny dla zabudowy o bezpośrednim posadowieniu.

Realizacja przedsięwzięcia nie będzie miała miejsca ingerencja w środowisko przyrodnicze, ponieważ odbywać się będzie na terenie przekształconym antropogenicznie, ogrodzonym, pozbawionym roślinności wysokiej, na którym odbywa się ruch pojazdów i maszyn.

W trakcie realizacji inwestycji będą występować okresowe oddziaływania akustyczne. Największym źródłem hałasu będą prace rozbiórkowe oraz prace ziemne związane z przygotowaniem placu budowy.

Realizacja inwestycji będzie potencjalnym źródłem emisji substancji pyłowych i gazowych do środowiska. Ze względu na charakter prac możliwy jest wzrost zapylenia w sąsiedztwie terenu objętego przedsięwzięciem, zmiany te jednak nie będą znaczące i nie wpłyną na pogorszenie jakości powietrza w dłuższym okresie czasu.

Przygotowanie terenu pod instalacje będzie obejmować wykonanie płyty żelbetowej o powierzchni 2100 m², na której znajdować się będą: miejsce dowozu, rozładunku i magazynowania dostarczonych odpadów oraz wydzielone miejsca dla przesiewacza, kruszarki oraz przetworzonych odpadów z podziałem na frakcje. Plac przetwarzania odpadów zostanie odwodniony poprzez korytka drogowe, znajdujące się po jego południowej stronie. Od strony północnej i częściowo zachodniej przewidziano budowę muru oporowego o wysokości ok. 2,5 m. Pomiędzy placem a zachodnią granicą dz. nr 392/10 zostaną zlokalizowane dwa zbiorniki na ścieki przemysłowe o pojemności ok. 32 m³ każdy. Inwestycja wymagać będzie również wykonania nawierzchni utwardzonej po południowej stronie placu (o pow. ok. 320 m²) oraz częściowej wymiany nawierzchni utwardzonej na betonowe płyty (o pow. ok. 210 m²), a także przebudowy instalacji oświetleniowej kolidującej z projektowaną inwestycją.

Przesiewacz i kruszarka szczękowa posadowione zostaną w centralnej części placu i nie przewiduje się ich pracy poza wyznaczonym miejscem. Przesiewacz będzie służył do przesiewania pozyskanego odpadu budowlanego z wykopów i rozbiórek, przystosowany jest również do pracy z kruszywami, piaskiem, żwirem czy humusem. Maszyna przesiewa dostarczony odpad i dzieli go na 2 frakcje: 8,0-200 mm i 0- 0,8 mm. Kruszarka szczękowa zajmowała się będzie kruszeniem przesianego odpadu o frakcji 8,0-200 mm i odpadów tej wielkości przywiezionych bezpośrednio z zewnątrz niepodlegających przesiewaniu.

Wszystkie odpady przeznaczone do przetworzenia, jak również po przetworzeniu, będą magazynowane w sposób selektywny, uniemożliwiający ich zmieszanie w pryzmach na wydzielonych placach magazynowych.

Miejsce realizacji przedsięwzięcia znajduje się w granicach obszaru Natura 2000 Ostoja Witnicko-Dębniańska PLB320015 oraz w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego.

Planowana inwestycja położona jest:

- poza obszarem Głównego Zbiornika Wód Podziemnych,

- poza obszarem ochronnym zbiorników śródlądowych,

- poza strefami ochronnymi ujęć wód powierzchniowych i podziemnych,

- poza obszarem wyznaczonym do celów rekreacyjnych,

- w granicach prawnych form ochrony przyrody.

Zasięg oddziaływania przedsięwzięcia ograniczony będzie wyłącznie do terenu działki inwestycyjnej. Planowany zakres i charakter działalności, jak również przyjęta technologia są bezpieczne dla środowiska naturalnego i przy prawidłowym przebiegu (postępowanie zgodne z przepisami prawa, stosowanie prawidłowej organizacji pracy) eksploatacja instalacji nie wpłynie negatywnie na poszczególne komponenty środowiska i nie będzie oddziaływać negatywnie na tereny zlokalizowane w sąsiedztwie inwestycji.

Przedsięwzięcie nie będzie miało wpływu na klimat, ponieważ w wyniku procesu odzysku nie będą emitowane zanieczyszczenia, które posiadają miano gazów cieplarnianych wpływających na zmiany klimatu (poza niewielką emisją ze spalania paliw w silnikach maszyn i pojazdów samochodowych). Instalacja do przetwarzania odpadów nie będzie wykazywała wrażliwości na zmiany klimatu.

Planowane przedsięwzięcie nie zmieni w sposób zasadniczy krajobrazu, gdyż będzie zlokalizowane na terenie przekształconym antropogenicznie, wykorzystywanym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Realizacja przedsięwzięcia nie koliduje z ochroną dóbr materialnych ludności. W fazie eksploatacji nie wystąpią oddziaływania mogące pogarszać stan użytkowania gruntów poza granicami terenu planowanego przedsięwzięcia.

Na terenie planowanego przedsięwzięcia oraz w zasięgu jego oddziaływania nie występują żadne zabytki chronione na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Skala oraz lokalizacja przedsięwzięcia w znacznej odległości od granicy państwa nie wskazuje na możliwość wystąpienia oddziaływania transgranicznego.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Monika Sawicka

Data wytworzenia:
24 lis 2022

Osoba dodająca informacje

Mariusz Piątkowski

Data publikacji:
24 lis 2022, godz. 14:51

Osoba aktualizująca informacje

Mariusz Piątkowski

Data aktualizacji:
24 lis 2022, godz. 14:51