Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego
w Trzcińsku-Zdroju

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Charakterystyka przedsięwzięcia

Załącznik nr 1 do decyzji o środowiskowych   uwarunkowaniach na realizacje przedsięwzięcia znak: GKOŚ.6220.1.2021.OŚ z dnia 25.06.2021 r..

 

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA

Polegającego na Budowie farmy fotowoltaicznej ,,Rosnowo” o mocy 3 MW na działce nr ewid. 126/2 w obrębie Rosnowo, gm. Trzcińsko-Zdrój

 

Zgodnie z art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz.247 ze zm.)

 

Projektowana instalacja fotowoltaiczna znajdować się będzie na części działki nr ewid.: 126/2 w obrębie Rosnowo, gmina Trzcińsko-Zdrój. Obszar przeznaczony pod inwestycję znajduje w północno zachodniej części gminy, około 5 kilometrów na południowy zachód od miejscowości Trzcińsko-Zdrój.

Obszar działki inwestycyjnej stanowią następujące użytki gruntowe: RIIIb, RIVa, RIVb, ŁIII, ŁV, LsIII, LsIV, N. Jak wynika z przedłożonej dokumentacji inwestycja zlokalizowana zostanie w centralnej części działki na gruntach ornych klas IVa i IVb, wykorzystywanych obecnie rolniczo.

W ramach przedsięwzięcia przewiduje się, że projektowana instalacja fotowoltaiczna w procesie wykorzystywania energii słonecznej produkować będzie energię elektryczną w ilości ok 3 000 MWh/rok.

Do produkcji w/w energii potrzeba zainstalować do 12 000 szt. paneli fotowoltaicznych. Montaż stołów pod panele fotowoltaiczne nie wymaga kotwienia do betonowych fundamentów. Stoły zakotwione zostaną bezpośrednio w gruncie za pomocą stalowych ocynkowanych słupów palowanych na odpowiedniej głębokości. Zamiana prądu stałego wytworzonego w panelach fotowoltaicznych na prąd zmienny następowała będzie w urządzeniach zwanych inwerterami. Inwestor planuje zamontować inwertery (szacunkowo do 60 sztuk), których dokładna moc oraz ilość zostanie odpowiednio dobrana na etapie projektu budowlanego. Niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznych jest kontenerowa stacja transformatorowa wraz z rozdzielnicami. Ostateczne parametry stacji transformatorowych ustalone zostaną na etapie projektowania i uzgodnienia z właściwym operatorem sieci elektroenergetycznej. Planowany jest także całodobowy monitoring farmy wraz z oświetleniem bez zastosowania czujników ruchu. Możliwe jest także zastosowanie monitoringu z wykorzystaniem zakresu fal podczerwonych, przy jednoczesnym braku potrzeby stosowania całodobowego oświetlenia farmy.

Inwestycja nie wpłynie negatywnie na środowisko i nie doprowadzi do zmian lub nasilenia się zmian klimatu, które mogłyby wpływać na utratę różnorodności biologicznej oraz do zmiany użytkowania terenów sąsiednich. Przyczyni się natomiast do wzrostu wykorzystania energii odnawialnej i tym samym do redukcji emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez energetykę konwencjonalną. Przedsięwzięcie nie będzie negatywnie oddziaływać na tereny sąsiednie.

Przedsięwzięcie będzie realizowana w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, w odległości ok. 7,8 km od granicy parku i wpłynie na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe parku.

Zlokalizowane będzie poza obszarami Natura 2000. W odległości ok. 1,4 km znajduje się granica najbliżej położonego obszaru Natura 2000 Ostoja Witnicko-Dębniańska PLB320015. W związku z charakterem przedsięwzięcia oraz odległością od ww. formy ochrony przyrody, realizacja planowanej inwestycji nie będzie stanowić zagrożenia i nie spowoduje zakłócenia w funkcjonowaniu obszaru Natura 2000 Ostoja Witnicko-Dębniańska.

 

Planowana inwestycja położona jest poza strefami ochronnymi ujęć wód, poza obszarem Głównego Zbiornika Wód Podziemnych oraz poza obszarem szczególnego zagrożenia powodzią. Przedsięwzięcie zarówno w trakcie realizacji jak i późniejszej eksploatacji nie wpłynie na osiągnięcie celów środowiskowych wyznaczonych dla analizowanej JCWP i JCWPd.

Zgodnie z Kartą informacyjną przedsięwzięcia wprowadzenie do środowiska substancji lub energii istnieje małe ryzyko wystąpienia poważnej awarii lub katastrofy naturalnej i budowlanej. Dla przedmiotowej inwestycji nie przewiduje się transgranicznego oddziaływania na środowisko. Teren inwestycji nie jest objęty obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Iwona Sozańska

Data wytworzenia:
20 lip 2021

Osoba dodająca informacje

Mariusz Piątkowski

Data publikacji:
20 lip 2021, godz. 10:36

Osoba aktualizująca informacje

Mariusz Piątkowski

Data aktualizacji:
20 lip 2021, godz. 10:37