Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego
w Trzcińsku-Zdroju

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Uchwała Nr XXVI/239/2017 Rady Miejskiej w Trzcińsku-Zdroju z dnia 30 stycznia 2017 roku w sprawie zasad ustalania i przekazywania z budżetu gminy środków finansowych wynikających z rozliczenia podatku od towarów i usług związanego z zakładem budżetowym.


Uchwała Nr XXVI/239/2017

Rady Miejskiej w Trzcińsku-Zdroju

z dnia 30 stycznia 2017 roku

w sprawie zasad ustalania i przekazywania z budżetu gminy środków finansowych wynikających z rozliczenia podatku od towarów i usług związanego z zakładem budżetowym

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15ustawy z dnia 8 marca 1990 r.o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446) w związku z art. 16 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych(t.j. Dz. U. z 2016r., poz.1870)) Rada Miejska w Trzcińsku-Zdroju uchwala, co następuje:

§1.

Określa się zasady ustalania i przekazywania z budżetu gminy środków finansowych wynikających z rozliczenia podatku od towarów i usług związanego z zakładem budżetowym stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

§2.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi.

§3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 15 ust. 4a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych samorządowy zakład budżetowy może otrzymać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego środki finansowe wynikające z rozliczenia podatku od towarów i usług, z tym że ich wysokość nie może być wyższa niż wynikająca z rozliczenia tego podatku związanego z tym zakładem. Art. 16 ust. 2 pkt. 6 określa, iż zasady ustalania i przekazywania środków finansowych wynikających z rozliczenia podatku VAT związanego z zakładem budżetowym określa organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego. W związku z powyższym podjęcie stosownej uchwały uznaje się za konieczne i uzasadnione.

Załącznik do Uchwały nr XXVI/239/2017

Rady Miejskiej w Trzcińsku-Zdroju

z dnia 30 stycznia 2017 r.

Zasady ustalania i przekazywania z budżetu gminy środków finansowych wynikających z rozliczenia podatku od towarów i usług związanego z samorządowym zakładem budżetowym.

1.Wysokość środków jakie zostaną przekazane do samorządowego zakładu budżetowego zostaje określona na podstawie przedstawionego przez zakład rozliczenia podatku VAT za dany okres rozliczeniowy.

2.Przekazaniu podlega jedynie kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikająca z rozliczenia podatku VAT przedstawionego przez zakład budżetowy.

3.Przekazanie środków wynikających z przedstawionego przez zakład budżetowy rozliczenia nastąpi w ciągu 7 dni od momentu wpływu na rachunek bankowy Gminy zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego wykazanej do zwrotu w scentralizowanej deklaracji VAT.

4.W przypadku nie wystąpienia nadwyżki podatku VAT naliczonego wykazanej do zwrotu na rachunek bankowy Gminy w scentralizowanej deklaracji VAT Gminy, zwrot nadwyżki podatku VAT wynikającej z rozliczenia przedstawionego przez zakład budżetowy nastąpi w ciągu 7 dni od dnia złożenia scentralizowanej deklaracji VAT w Urzędzie Skarbowym.

5.W przypadku wszczęcia przez Urząd Skarbowy lub Urząd Kontroli Skarbowej kontroli rozliczenia podatku VAT, zwrot środków wynikających z rozliczenia przedstawionego przez zakład budżetowy nastąpi w terminie 7 dni od ostatecznego zakończenia kontroli, a w przypadku prowadzenia postępowania podatkowego czy sądowego, po ich ostatecznym zakończeniu.

6.W przypadku wszczęcia przez Urząd Skarbowy lub Urząd Kontroli Skarbowej postępowania podatkowego dot. podatku VAT, zwrot środków wynikających z rozliczenia przedstawionego przez zakład budżetowy zostaje wstrzymany do czasu zakończenia postępowania tj. do czasu doręczenia decyzji kończącej postępowanie podatkowe pod warunkiem, że nie zostaną w niej wykazane nieprawidłowości w zakresie dotyczącym rozliczenia podatku VAT związanym z zakładem budżetowym. W przypadku wykazania nieprawidłowości zwrot środków wynikających z rozliczenia przedstawionego przez zakład budżetowy:

-nie wystąpi w przypadku nie uznania stanowiska Gminy,

-nastąpi w terminie 7 dni od dnia doręczenia Gminie rozstrzygnięcia stosownych Organów w tej sprawie.

7.W przypadku wystąpienia konieczności sporządzenia korekt deklaracji VAT w związku z rozliczeniem związanym z zakładem budżetowym zarówno spowodowanej wykrytymi nieprawidłowościami, błędami rachunkowymi oraz z innych powodów:

1)w przypadku zmniejszenia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym związanej z rozliczeniem zakładu budżetowego, zakład zobowiązany jest zwrócić na konto Gminy różnicę wynikającą ze skorygowanego rozliczenia w terminie 7 dni.

2)w przypadku zwiększenia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym związanej z rozliczeniem zakładu budżetowego -Gmina pozostałą kwotę nadwyżki zobowiązuje się przekazać zakładowi budżetowemu w terminie i na zasadach określonych w pkt. 3 i 4.

3)W przypadku gdy zwrot nadwyżki jeszcze nie nastąpił Gmina dokonuje zwrotu nadwyżki wynikającej z korekty w terminie 7dni od dnia złożenia właściwej korekty.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Mariusz Piątkowski

Data wytworzenia:
06 lut 2017

Osoba dodająca informacje

Mariusz Piątkowski

Data publikacji:
06 lut 2017, godz. 10:18

Osoba aktualizująca informacje

Mariusz Piątkowski

Data aktualizacji:
06 lut 2017, godz. 10:18