Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego
w Trzcińsku-Zdroju

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Informacja o wydaniu postanowienia w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko tj. przebudowa drogi powiatowej nr 1404Z Trzcińsko-Zdrój - Białęgi, na odcinku od miejscowości Trzcińsko-Zdrój (ul. Ceglana) poprzez miejscowości Antoniewice i Smuga do miejscowości Gogolice (wraz z całym zakresem miejscowości), zlokalizowanej w powiecie gryfińskim.


Trzcińsko-Zdrój; dnia 19 listopada 2013 r.

Znak: AB.6220.6.7.2013.ZB

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), w związku z art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), a także § 3 ust. 1 pkt 60 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213 poz. 1397 ze zm.), po zaciągnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska

postanawiam

nie stwierdzić potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko tj. przebudowa drogi powiatowej nr 1404Z Trzcińsko-Zdrój - Białęgi, na odcinku od miejscowości Trzcińsko-Zdrój (ul. Ceglana) poprzez miejscowości Antoniewice i Smuga do miejscowości Gogolice (wraz z całym zakresem miejscowości), zlokalizowanej w powiecie gryfińskim na działkach o numerach ewidencyjnych:

  • Nr 167 - obręb ewidencyjny Trzcińsko-Zdrój 4;

  • Nr 207 - obręb ewidencyjny Trzcińsko-Zdrój 4;

  • Nr 417 - obręb ewidencyjny Czarnołęka;

  • Nr 129 - obręb ewidencyjny Gogolice;

  • Nr 36 - obręb ewidencyjny Smuga;

  • Nr 125, nr 52, nr 53/2, nr 148, nr 113, nr 109/1, nr 149 - obręb ewidencyjny Gogolice.

stosownie do wszczętego w dniu 16 października 2013 r. postępowania o wydanie decyzji środowiskowych uwarunkowaniach na wniosek Pana Łukasza Szawaryńskiego pełnomocnika Powiatu Gryfińskiego, ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino.

Uzasadnienie

Do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na przebudowę drogi powiatowej nr 1404Z Trzcińsko-Zdrój - Białęgi, na odcinku od miejscowości Trzcińsko-Zdrój (ul. Ceglana) poprzez miejscowości Antoniewice i Smuga do miejscowości Gogolice (wraz z całym zakresem miejscowości).

Inwestycja zakwalifikowana jest do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 60 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213 poz. 1397 ze zm.). Zgodnie z tym rozporządzeniem, przedmiotowa inwestycja zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko może być wymagany.

Burmistrz pismami z dnia 16 października 2013 roku wystąpił o opinię do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryfinie oraz do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny opinią sanitarną z dnia 24 października 2013 roku nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia, również Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie postanowieniem z dnia 30 października 2013 r. wyraził opinię, że nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Przedmiotowa inwestycja zgodnie z wnioskiem inwestora będzie realizowana na działkach ewidencyjnych oznaczonych numerami:

  • Nr 167 - obręb ewidencyjny Trzcińsko-Zdrój 4;

  • Nr 207 - obręb ewidencyjny Trzcińsko-Zdrój 4;

  • Nr 417 - obręb ewidencyjny Czarnołęka;

  • Nr 129 - obręb ewidencyjny Gogolice;

  • Nr 36 - obręb ewidencyjny Smuga;

- Nr 125, nr 52, nr 53/2, nr 148, nr 113, nr 109/1, nr 149 - obręb ewidencyjny Gogolice.

Celem wykonania przedmiotowej przebudowy jest poprawa parametrów technicznych istniejącej jezdni drogi, w tym komfortu i bezpieczeństwa.

Przebudowa obejmie przebudowę dróg powiatowych o długości całkowitej ok. 6,7 km, a przedsięwzięcie realizowane będzie po istniejącym szlaku komunikacyjnym i swoim zakresem obejmuje m.in.:

  • na docinku ul. Ceglanej w miejscowości Trzcińsko-Zdrój wykonanie jezdni bitumicznej z zachowaniem istniejącej szerokości 6,5 m z wykonaniem po stronie lewej w kierunku miejscowości Gogolice przebudowy ciągu pieszego (chodnika z betonowej kostki brukowej wzdłuż istniejącej zabudowy mieszkalnej) oraz przebudowy zatoki autobusowej, natomiast po stronie prawej w kierunku miejscowości Gogolice przebudowy istniejących miejsc postojowych. Zakłada się także remont wjazdów do indywidualnych posesji oraz obramowana jezdni krawężnikiem na całej długości projektowanego chodnika.

- od granicy miejscowości Trzcińsko-Zdrój do miejscowości Gogolice zakłada się wykonanie jezdni bitumicznej szerokości 5,0÷5,5 m wraz z wykonaniem pełnej konstrukcji jezdni na poszerzeniach istniejącej jezdni oraz wykonaniem poboczy gruntowych i modernizacją istniejących rowów drogowych.

W bezpośrednim sąsiedztwie przedmiotowej drogi znajduje się zarówno zabudowa mieszkaniowa w obrębie miejscowości, jak też obszary niezabudowane.

Miejsce przeznaczone pod planowaną inwestycję zlokalizowane jest w granicach obszaru Natura 2000, tj. obszaru specjalnej ochrony ptaków „Ostoja Witnico-Dębniańska” PLB320015, jak również na granicy Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Z uwagi na charakter, zakres planowanych prac oraz skalę inwestycji nie przewiduje się wpływu na obszary Natura 2000, ani na spójność i integralność obszarów Natura 2000, ale też na walory Cedynskiego Parku Krajobrazowego

Z zapisów Waloryzacji Przyrodniczej Województwa Zachodniopomorskiego, opracowanej przez Biuro Konserwacji Przyrody w 2010 r. wynika, że na przedmiotowym terenie nie występują chronione siedliska przyrodnicze, ani stanowiska chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Faza budowy wiązała się będzie z niewielkimi emisjami gazów i pyłów do powietrza w związku z wykorzystywanymi maszynami i urządzeniami, jak również z emisją hałasu do środowiska, która jednak nie będzie ponadnormatywna.

W karcie informacyjnej wskazano szereg rozwiązań chroniących środowisko, m.in.:

  • właściwa organizacja i zabezpieczenie robót na etapie prowadzenia prac budowlanych,

  • stosowanie materiałów nie oddziaływujących negatywnie na środowisko,

  • przebudowa drogi objętej wnioskiem nie koliduje z występującym wzdłuż niektórych odcinków drogi zadrzewieniem,

  • zastosowanie nowoczesnego sprzętu o niskim poziomie emitowania hałasu,

  • prowadzenie prac emitujących hałas powyżej 70 dB tylko w porze dziennej,

  • obsianie trawą skarp bocznych, rowów, terenów przyległych do drogi,

  • właściwe zagospodarowanie odpadów,

  • właściwe utrzymanie rowów.

Lokalizacja przedsięwzięcia wyklucza jakiekolwiek oddziaływanie transgraniczne z uwagi na dużą odległość od granicy Państwa.

Faza eksploatacji nie będzie związana z ponadnormatywnym oddziaływaniem na poszczególne elementy środowiska, między innymi z uwagi na fakt, że realizacja inwestycji spowoduje poprawę stanu klimatu akustycznego na terenach przyległych w trakcie eksploatacji drogi i przewiduje się zmniejszenie emisji hałasu w stosunku do stanu aktualnego.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowiska oraz kierując się kryteriami zawartymi w art. 63 ust 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko w ocenie organu brak jest potrzeby poddania przedmiotowego przedsięwzięcia ocenie oddziaływania na środowisko.

Mając powyższe na uwadze postanawiam jak w sentencji postanowienia.

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie. Zgodnie z art. 142 Kodeksu postępowania administracyjnego, postanowienie, na które nie służy zażalenie, strona może zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji.

W niniejszej sprawie ustalono, że liczba stron postępowania przekracza 20, stąd zgodnie z art. 74 ustęp 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, zastosowano przepis art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego w myśl, którego strony mogą być zawiadamiane o decyzjach lub innych czynnościach organu poprzez obwieszczenie - doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia. Wobec powyższego, niniejsze postanowienie doręcza się stronom poprzez zamieszczenie obwieszczenia na:

- tablicy ogłoszeń: Urzędu Miejskiego w Trzcińsku-Zdroju,

- tablice ogłoszeń sołectw Górczyn, Gogolice,

- stronie internetowej BIP Gminy Trzcińsko-Zdrój,

- stronie internetowej Urzędu Miejskiego

Otrzymują:

1.Pan Łukasz Szawaryński, ul. Pomarańczowa 43/15, 70-781 Szczecin.

2.Powiat Gryfiński, ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino 

Strony postępowania - informacja na:

1.Tablica ogłoszeń: Urzędu Miejskiego w Trzcińsku-Zdroju,

2. Tablice ogłoszeń sołectw Górczyn, Gogolice,

4. BIP Gminy Trzcińsko-Zdrój

Do wiadomości:

  1. RDOŚ w Szczecinie, ul. Jagiellońska 32, 70-382 Szczecin,

  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie, ul. Flisacza 6, 74-100 Gryfino,


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Zofia Bożek

Data wytworzenia:
19 lis 2013

Osoba dodająca informacje

Kamil Wiącek

Data publikacji:
19 lis 2013, godz. 12:26

Osoba aktualizująca informacje

Kamil Wiącek

Data aktualizacji:
19 lis 2013, godz. 12:26