Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego
w Trzcińsku-Zdroju

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Informacja o wydaniu postanowienia o ? nie stwierdzić potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko tj. "Rekultywacja składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne ? działka nr 633, obręb Czarnołęka, gmina Trzcińsko-Zdrój"


Trzcińsko-Zdrój; dnia 26 maja 2014 r.

Znak: AB.6220.8.6.2014.ZB

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), w związku z art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.), a także § 3 ust. 1 pkt 80 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213 poz. 1397 ze zm.), po zaciągnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska

postanawiam

  • nie stwierdzić potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko tj. „Rekultywacja składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne - działka nr 633, obręb Czarnołęka, gmina Trzcińsko-Zdrój”,

stosownie do wszczętego w dniu 06 maja 2014 r. postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na wniosek Kierownika Referatu inwestycyjno-organizacyjnego i rozwoju gminy z Urzędu Miejskiego w Trzcińsku-Zdroju Pana Piotra Radeckiego.

Uzasadnienie

Do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na „Rekultywacja składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne - działka nr 633, obręb Czarnołęka, gmina Trzcińsko-Zdrój”.

Inwestycja zakwalifikowana jest do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 80 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213 poz. 1397 ze zm.). Zgodnie z tym rozporządzeniem, przedmiotowa inwestycja zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko może być wymagany.

Burmistrz pismami z dnia 06 maja 2014 roku wystąpił o opinię do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryfinie oraz do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny opinią sanitarną z dnia 13 maja 2014 roku nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia, również Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie opinią z dnia 23 maja 2014 r. wyraził opinię, że nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Przedmiotowa inwestycja zgodnie z wnioskiem inwestora będzie realizowana na działce ewidencyjnej oznaczonej numerem:

- 633 obręb ewidencyjny Czrnołęka gmina Trzcińsko-Zdrój.

Planowane zamierzenie dotyczy składowiska odpadów komunalnych i budowlanych o powierzchni 2,25 ha.

Sąsiedztwo składowiska to głównie grunty rolne i droga powiatowa, brak jest zabudowy mieszkaniowej. Grunty zajęte pod aktualnie już nieczynne składowisko to grunty o symbolach RV - grunty orne i N - nieużytki, a wyznaczony kierunek rekultywacji to zieleń śródpolna.

Celem wykonania przedmiotowej rekultywacji jest przywrócenie gruntom właściwości użytkowej poprzez powstrzymanie degradacji środowiska gruntowo-wodnego, zabezpieczenie terenów przyległych przed potencjalnym zanieczyszczeniem bakteriologicznym i mikrobiologicznym oraz stworzenie warunków do zagospodarowania terenu zielenią śródpolną.

W ramach rekultywacji zostaną wykonane następujące prace:

- rekultywacja techniczna: roboty wstępne ukształtowanie tj. rzeźby terenu, wykonanie warstwy wyrównującej, wykonanie warstwy hydroizolacyjnej, wykonanie kominka odgazowującego,

- rekultywacja biologiczna: wykonanie warstwy glebotwórczej, wysiew trawy, nasadzenie krzewów, pielęgnacja roślinności. Brak jest wycinki drzew.

Właściwe ukształtowanie wierzchowiny i skarp składowiska poprzez niwelację, wykonanie warstwy wyrównującej (grubości ok. 10-15 cm.) z piasku gliniastego ma na celu zapewnienie właściwego odpływu wód opadowych i zapobieganie powstawania zastoisk; bezpośrednio na powierzchni warstwy wyrównującej zostanie wykonana warstwa hydroizolacyjna w postaci materiału mineralnego o niskim współczynniku filtracji, np. piaski gliniaste, mułki lub mieszaniny piaskowo-iłowe o grubości 30 cm; następnie wykonana zostanie warstwa glebotwórcza z mieszanek mineralno-humusowych o grubości nie mniej niż 1,0 m dla roślinności niskiej - krzewy; do kontroli i obserwacji gazu wysypiskowego zostanie wykonany jeden otwór obserwacyjny.

Zgodnie z zapisami Waloryzacji Przyrodniczej Województwa Zachodniopomorskiego (BKP, Szczecin 2010 r.) miejsce realizacji inwestycji znajduje się w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Ostoja Witnicko Dębniańska PLB320015, jak również na którym brak jest siedlisk przyrodniczych, stanowisk gatunków flory podlegających ochronie.

Zamierzenie nie będzie jednak miało znacząco negatywnego wpływu na gatunki fauny, podlegające ochronie, które występują w obrębie przedmiotowej nieruchomości (kokoszka wodna, kumak nizinny, ropucha paskówka), oddziaływanie będzie lokalne, okresowe i ustanie po zakończeniu prac rekultywacyjnych;

W sąsiedztwie miejsca planowanego przedsięwzięcia brak jest stref ochrony ujęć wód, jezior czy naturalnych zbiorników wód stojących.

Faza realizacji wiązać się będzie z oddziaływaniami tj.: emisja hałasu z pracujących maszyn, emisja gazów i pyłów do powietrza. Wszelkie uciążliwości będą miały charakter chwilowy i ustąpią po zakończeniu prac.

Rekultywacja zostanie wykonana przez specjalistyczne firmy przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu i wykwalifikowanych pracowników, kontrolowany będzie stan techniczny maszyn i urządzeń budowlanych, w celu niedopuszczenia do wycieków substancji ropopochodnych, prowadzona będzie odpowiednia gospodarka odpadami powstającymi w trakcie prac.

Eksploatacja zrekultywowanego terenu nie będzie wiązała się z emisją do środowiska żadnych substancji, czy energii, a tym samym nie powinna mieć wpływu na jakość środowiska, a prowadzi do zagospodarowania terenu zajętego na składowisko odpadów zielenią śródpolną.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowiska oraz kierując się kryteriami zawartymi w art. 63 ust 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko w ocenie organu brak jest potrzeby poddania przedmiotowego przedsięwzięcia ocenie oddziaływania na środowisko.

Mając powyższe na uwadze postanawiam jak w sentencji postanowienia.

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie. Zgodnie z art. 142 Kodeksu postępowania administracyjnego, postanowienie, na które nie służy zażalenie, strona może zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji.

Otrzymują:

1. Kierownik Referatu budownictwa, nieruchomości, gospodarki komunalnej, wodno-kanalizacyjnej i ochrony środowiska z Urzędu Miejskiego w Trzcińsku-Zdroju

Pan Piotr Bugajski w/m.

2. Strony postępowania

Do wiadomości:

  1. RDOŚ w Szczecinie, ul. Jagiellońska 32, 70-382 Szczecin,

  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie,

ul. Flisacza 6, 74-100 Gryfino,


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Zofia Bożek

Data wytworzenia:
27 maj 2014

Osoba dodająca informacje

Kamil Wiącek

Data publikacji:
27 maj 2014, godz. 09:33

Osoba aktualizująca informacje

Kamil Wiącek

Data aktualizacji:
27 maj 2014, godz. 09:33