Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego
w Trzcińsku-Zdroju

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Informacja o wydaniu postanowienia o nałożeniu obowiązku przeprowadzania oceny oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na: Przywróceniu rolniczego użytkowania poprzez poprawę warunków wodnych na działce ewidencyjnej nr 191/1 obręb Smuga w gminie Trzcińsko-Zdrój, stosownie do wszczętego w dniu 25 lutego 2014 r. postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na


Trzcińsko-Zdrój; dnia 10 kwietnia 2014 r.

Znak: AB.6220.5.6.2014.ZB

P O S T A N O W I E N I E

 

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267), art. 63 ust. 1 i 4, a także art. 66 i 68 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.) w związku z § 3 ust. 1 pkt. 88 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010r., Nr 213, poz. 1397 ze zm.) po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryfinie

p o s t a n a w i a m

nałożyć obowiązek przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na: Przywróceniu rolniczego użytkowania poprzez poprawę warunków wodnych na działce ewidencyjnej nr 191/1 obręb Smuga w gminie Trzcińsko-Zdrój, stosownie do wszczętego w dniu 25 lutego 2014 r. postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na wniosek Pana Cornelisa Vreeswijka Prezesa Zarządu „VREESPOL” Sp. z o.o., Gogolice 19, 74-510 Trzcińsko-Zdrój.

W przygotowanym godnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.) raporcie o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko, szczegółowej analizie należy poddać następujące zagadnienia:

  1. Wskazać szczegółowy zakres prac realizacyjnych oraz określić ich potencjalny wpływ na poszczególne komponenty środowiska.

  2. Wykonać szczegółową inwentaryzację przyrodniczą obejmującą pełnię sezonu dla poszczególnych siedlisk występujących na przedmiotowym terenie. Opisać siedliska, zespoły i florę przedmiotowego terenu oraz występującą na terenach bezpośrednio sąsiadujących.

Opisać występującą na przedmiotowym terenie faunę (zarówno kręgowce, jak i bezkręgowce).W szczególności podać gruntowną charakterystykę występującej herpeto i ornitofauny w ciągu całego roku, w tym określić:

- dokładne rozmieszczenie stanowisk rozrodczych,

- przebieg tras, kierunków przemieszczania się herpetofauny,

- sezonowość występowania,

- opisać zależności poszczególnych gatunków w odniesieniu do siedlisk znajdujących się w zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia.

Monitoring i charakterystyka powinna obejmować cały rok.

Szczególną uwagę należy poświęcić gatunkom i siedliskom będącym przedmiotem ochrony obszarów Natura 2000: obszaru specjalnej ochrony Ostoja Witnicko-Dębniańska PLB 320015 i obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Gogolice-Kosa PLH 320038, a także gatunków objętych ochroną na podstawie prawa krajowego.

Należy przedstawić wpływ na poszczególne siedliska, zbiorowiska i gatunki flory, jak i fauny.

Wykazać, które z siedlisk zostaną zniszczone i utracone, które z gatunków fauny mogą potencjalnie opuścić dotychczas zasiedlany teren z uwagi na zmianę warunków środowiskowych przedmiotowego terenu. Utratę poszczególnych elementów należy przedstawić poprzez wskazanie udziału procentowego w odniesieniu do populacji /siedliska w granicach obszarów Natura 2000 oraz zasobów krajowych.

  1. Opisać środowisko gruntowo-wodne (geologia, hydrogeologia, hydrologia) i warunki środowiskowe na terenie przedsięwzięcia i na obszarze jego oddziaływania.

Przeanalizować wpływ na środowisko gruntowo-wodne planowanego przedsięwzięcia oraz wskazać zagrożenia oraz sposoby zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem oraz zmianami środowiska gruntowo-wodnego.

Opisać występujące obecnie zmiany stosunków wodnych (rzędne poziomu wód) w cyklu rocznym z podziałem na poszczególne miesiące oraz wskazać, jaki poziom wód jest planowany do osiągnięcia po wykonaniu planowanego przedsięwzięcia (również w cyklu rocznym z podziałem na poszczególne miesiące).

Wskazać wpływ zmian stosunków wodnych (zarówno obecnie, jak i po wykonaniu planowanych prac) na poszczególne siedliska na terenie inwestycyjnym oraz w jego sąsiedztwie, a także na poszczególne zinwentaryzowane gatunki chronione. Szczególną uwagę należy poświęcić gatunkom i siedliskom będącym przedmiotami ochrony w obszarach Natura 2000, w granicach których przedsięwzięcie będzie realizowane.

  1. Określić, w zlewni której jednolitej części wód powierzchniowych planowana jest realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia. Przedstawić potencjalny wpływ planowanej inwestycji, zarówno w fazie realizacji jak i eksploatacji, na cele środowiskowe zawarte w planie gospodarowania wodami i obszaru dorzecza Odry dla danej jednolitej części wód.

Określić stopień ryzyka nie osiągnięcia celów środowiskowych, w ujęciu szczegółowym, w związku z realizacją i eksploatacją przedmiotowego przedsięwzięcia.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 18 lutego 2014 r. Pan Cornelis Vreeswijk Prezes Zarządu „VREESPOL” Sp. zo.o., Gogolice 19, 74-510 Trzcińsko-Zdrój wystąpił do Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na: Przywrócenie rolniczego użytkowania poprzez poprawę warunków wodnych na działce ewidencyjnej nr 191/1 obręb Smuga w gminie Trzcińsko-Zdrój.

Do wniosku załączono kartę informacyjną przedsięwzięcia z wymienioną w art. 3 ust. 1 pkt. 5 oraz w art. 74 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.) oraz poświadczoną przez właściwy organ mapę ewidencyjną i wypis z rejestru gruntów.

W dniu 25 lutego 2014 r. Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowej i zawiadomił strony postępowania o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy. Informację o wszczęciu postępowania podano do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie informacji na tablicach ogłoszeń: Urzędu Miejskiego oraz stronie internetowej BIP Gminy Trzcińsko-Zdrój.

W toku trwania procedury ustalono, że projektowana inwestycja kwalifikuje się do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. l pkt 88 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397 ze zm.). W myśl wyżej przywołanego rozporządzenia, przedmiotowa inwestycja zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko może być wymagany w ramach, której sporządzany jest raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.) uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Działając na podstawie art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.), Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryfinie o opinię co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w powyższej sprawie i ewentualnego zakresu raportu. Pismem nr WONS-OŚ.4240.59.2014.KS z dnia 13 marca 2014 r. (data wpływu: 17 marca 2014 r.) Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wyraził opinię, że istnieje konieczność przeprowadzania oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko oraz ustalił zakres raportu. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie opinią sanitarną nr PS-N-NZ/4011-8/37/14 z dnia 10 marca 2014 r. (data wpływu 12 marca 2014 r.) nie stwierdził, potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Po przeanalizowaniu szczegółowych uwarunkowań określonych w art. 63 ust. l ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.), a także karty informacyjnej przedsięwzięcia stwierdzono, że planowana inwestycja może wpłynąć znacząco na środowisko z uwagi na poniższe kwestie.

- Zakres inwestycji obejmuje wykonanie rowu melioracyjnego o długości około 400 m oraz systemu sączków drenarskich na działce 191/1 w obrębie Smuga gmina Trzcińsko-Zdrój;

- Działka inwestycyjna ma powierzchnię ok. 16 ha, a grunty działki zaklasyfikowano do gruntów ornych na glebach klasy IIIa, IIIb, IVb oraz łąk trwałych na glebach klasy IV i III, pastwisk trwałych na glebach klasy III, a także drogi i nieużytków;

- Na części działki prowadzone są uprawy, pozostałe tereny to łąka nieregularnie koszona;

- Melioracją planuje się objąć teren o powierzchni 3,5 ha;

- Sąsiedztwo działki inwestycyjnej stanowią droga, grunty orne, nieużytki oraz rzeka Rurzyca;

- Przedmiotowy teren położony jest w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Ostoja Witnicko-Dębniańska PLB 320015 i obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Gogolice-Kosa PLH 320038;

- Z uwagi na panujące warunki gruntowo-wodne teren inwestycyjny może stanowić potencjalne siedliska gatunków chronionych;

- W bezpośrednim sąsiedztwie występują siedliska wymienione w Załączniku I do Dyrektywy Siedliskowej;

- Wszystkie gatunki oraz siedliska występujące na terenie inwestycyjnym oraz w jego sąsiedztwie, z uwagi na położenie i charakter przedmiotowego obszaru są wodolubne i od wody zależne. Każda zmiana stosunków wodnych oraz środowiska gruntowo-wodnego może potencjalnie prowadzić do zniszczenia siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków szczególnie cennych przyrodniczo.

Mając powyższe na uwadze, bez przeprowadzenia pełnej oceny oddziaływania na środowisko, tutejszy organ nie ma możliwości:

- oszacowania bezpośrednich i pośrednich skutków oddziaływania przedmiotowej inwestycji na środowisko, w tym również czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania,

- oddziaływania skumulowanego z innymi planowanymi, bądź istniejącymi przedsięwzięciami,

- określenia zasięgu oddziaływania planowanej inwestycji,

- określenia występowania w miejscu realizacji inwestycji, bądź w jego bezpośrednim sąsiedztwie gatunków fauny i flory oraz wpływu inwestycji na te gatunki i ich siedliska.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz uwarunkowania, o których mowa w  art. 63 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, uwzględniając w całości opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (z dnia 13 marca 2014 r., o sygn.: WONS-OŚ.4240.59.2014.KS), Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój nałożył obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko i ustalił jego zakres, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Na postanowienie stronom służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia za pośrednictwem Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój.

Otrzymują:

1.  Inwestor

2. Strony postępowania

Informacja na:

1.Tablica ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Trzcińsku-Zdroju,

2. BIP Gminy Trzcińsko-Zdrój.

Do wiadomości:

  1. RDOŚ w Szczecinie, ul. Jagiellońska 32, 70-382 Szczecin,

  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie, ul. Flisacza 6, 74-100 Gryfino.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Zofia Bożek

Data wytworzenia:
10 kwi 2014

Osoba dodająca informacje

Kamil Wiącek

Data publikacji:
10 kwi 2014, godz. 15:27

Osoba aktualizująca informacje

Kamil Wiącek

Data aktualizacji:
10 kwi 2014, godz. 15:27