Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego
w Trzcińsku-Zdroju

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Informacja o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stwierdzająca brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na ?Rekultywacji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne ? działka nr 633, obręb Czarnołęka, gmina Trzcińsko-Zdrój


Trzcińsko-Zdrój; dnia 24 czerwca 2014 r.

Nasz znak: DHG.6220.8.8.2014.ZB

D E C Y Z J A

O Ś R O D O W I S K O W Y C H U W A R U N K O W A N I A C H

Na podstawie art. 71 ust. 1 i ust. 2 pkt 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84, art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.), § 3 ust. 1 pkt 80 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz.1397 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Kierownika Referatu inwestycyjno-organizacyjnego i rozwoju gminy z Urzędu Miejskiego w Trzcińsku-Zdroju Pana Piotra Radeckiego oraz uzyskaniu stosownych opinii w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

orzekam

stwierdzić brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na „Rekultywacji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne - działka nr 633, obręb Czarnołęka, gmina Trzcińsko-Zdrój”

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 05 maja 2014 r. Kierownik Referatu inwestycyjno-organizacyjnego i rozwoju gminy z Urzędu Miejskiego w Trzcińsku-Zdroju Pan Piotr Radecki zwrócił się z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Rekultywacji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne - działka nr 633, obręb Czarnołęka, gmina Trzcińsko-Zdrój” .

Przedmiotowa inwestycja jako mogąca potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla której przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane, wymieniona została w § 3 ust. 1 pkt 80 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz.1397 ze zm. - zwane dalej rozporządzeniem), tj. „instalacje związane z odzyskiem lub unieszkodliwianiem odpadów, inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 41-47, z wyłączeniem instalacji do wytwarzania biogazu rolniczego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne o zainstalowanej mocy elektrycznej nie większej niż 0,5 MW lub wytwarzających ekwiwalentną ilość biogazu rolniczego wykorzystywanego do innych celów niż produkcja energii elektrycznej, a także miejsca retencji powierzchniowej odpadów oraz rekultywacja składowisk odpadów”.

Postępowanie zostało wszczęte w dniu 06 maja 2014 r.

Zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013r., poz. 1235 ze zm. - zwanej dalej OOŚ) dla planowanych przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko wymagane jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w omawianym przypadku jest wójt, burmistrz, prezydent miasta (art. 75 ust.1 pkt. 4 OOŚ).

Dla terenu objętego inwestycją brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W związku z powyższym pismami z dnia 06 maja 2014 r. na podstawie art. 64 ust. 1 OOŚ zwrócono się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryfinie o wydanie opinii, co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla przedmiotowej inwestycji oraz o określenie zakresu ewentualnego raportu oddziaływania na środowisko. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie opinią z dnia 13 maja 2014r. znak PS-N-NZ/4011-25/85/14 wyrazili opinię, że dla danej inwestycji nie zachodzi potrzeba przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie również wyraził opinię w dniu 23 maja 2014 r. nr WONS-OŚ.4240.122.2014.DK., że dla planowanego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Następnie biorąc pod uwagę uwarunkowania, o których mowa w art. 63 OOŚ, a także w oparciu o otrzymane opinie Burmistrz Trzcińska-Zdroju w dniu 26 maja 2014 r. wydał postanowienie znak AB.6220.8.6.2014.ZB, na mocy, którego stwierdził brak konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko. Na przedmiotowe postanowienie nie wpłynęły żadne uwagi oraz zastrzeżenia.

Wydając niniejszą decyzję o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko organ wziął pod uwagę uwarunkowania,
o których mowa w art. 63 OOŚ. Wśród uwarunkowań, jakie przesądziły o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko wymienić należy:

I. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia:

Przedsięwzięcie polegać będzie na rekultywacji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne - działka nr 633, obręb Czarnołęka, gmina Trzcińsko-Zdrój.

Składowisko odpadów komunalnych zlokalizowane jest w obrębie Czarnołęka gm. Trzcińsko-Zdrój, powiat gryfiński, woj. zachodniopomorskie na działce oznaczonej numerem: 633, obręb Czarnołęka stanowiącym własność Gminy Trzcińsko-Zdrój.

Celem wykonania przedmiotowej rekultywacji jest przywrócenie gruntom właściwości użytkowej poprzez powstrzymanie degradacji środowiska gruntowo-wodnego, zabezpieczenie terenów przyległych przed potencjalnym zanieczyszczeniem bakteriologicznym i mikrobiologicznym oraz stworzenie warunków do zagospodarowania terenu w kierunku zieleni śródpolnej.

Planowane zamierzenie dotyczy składowiska odpadów komunalnych i budowlanych o powierzchni 2,25 ha.

Sąsiedztwo składowiska to głównie grunty rolne i droga powiatowa, brak jest zabudowy mieszkaniowej. Grunty zajęte pod aktualnie już nieczynne składowisko to grunty o symbolach RV - grunty orne i N - nieużytki.

W ramach rekultywacji zostaną wykonane następujące prace:

- rekultywacja techniczna: roboty wstępne ukształtowanie tj. rzeźby terenu, wykonanie warstwy wyrównującej, wykonanie warstwy hydroizolacyjnej, wykonanie kominka odgazowującego,

- rekultywacja biologiczna: wykonanie warstwy glebotwórczej, wysiew trawy, nasadzenie krzewów, pielęgnacja roślinności. Brak jest wycinki drzew.

Właściwe ukształtowanie wierzchowiny i skarp składowiska poprzez niwelację, wykonanie warstwy wyrównującej (grubości ok. 10-15 cm.) z piasku gliniastego ma na celu zapewnienie właściwego odpływu wód opadowych i zapobieganie powstawania zastoisk; bezpośrednio na powierzchni warstwy wyrównującej zostanie wykonana warstwa hydroizolacyjna w postaci materiału mineralnego o niskim współczynniku filtracji, np. piaski gliniaste, mułki lub mieszaniny piaskowo-iłowe o grubości 30 cm; następnie wykonana zostanie warstwa glebotwórcza z mieszanek mineralno-humusowych o grubości nie mniej niż 1,0 m dla roślinności niskiej - krzewy; do kontroli i obserwacji gazu wysypiskowego zostanie wykonany jeden otwór obserwacyjny.

Planowane przedsięwzięcie po jego wykonaniu nie będzie wymagało wykorzystywania i zabezpieczenia dodatkowych zasobów wody, paliw i energii oraz innych materiałów.

Po zrealizowaniu przedsięwzięcia zostaną zmniejszone dotychczasowe negatywne oddziaływania. Zrealizowanie przedsięwzięcia nie spowoduje przekroczenia standardów jakości środowiska poza granicami terenu na którym będzie realizowane.

Rekultywacja nie spowoduje istotnych zmian w istniejącym zagospodarowaniu i wykorzystaniu terenu.

Podczas realizacji przedsięwzięcia nie przewiduje się wystąpienia awarii.

II. Usytuowanie przedsięwzięcia:

W zasięgu oddziaływania inwestycji i w jej najbliższej okolicy nie występują jeziora, inne naturalne zbiorniki wód stojących, obszary przylegające do jezior, obszary wybrzeży, obszary górskie. W sąsiedztwie inwestycji nie występują strefy ochronne ujęć wody. Planowana inwestycja nie będzie realizowana na obszarach, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone. Realizacja planowanego przedsięwzięcia poprawi znacznie stan środowiska, pozwoli na ochronę gleby i wód przed niekontrolowanym oddziaływaniem wskutek spływu wód odciekowych.

W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji brak jest obiektów znajdujących się pod ochroną konserwatorską lub wpisanych do ewidencji zabytków. Inwestycja nie wpłynie negatywnie na walory krajobrazu w okolicach planowanej inwestycji.

Planowane przedsięwzięcie będzie realizowane poza obszarami o znaczeniu historycznym i kulturowym, jak również archeologicznym. Na terenie planowanego przedsięwzięcia nie występują pomniki przyrody, nie zachodzi konieczność wycinki drzew.

Średnia gęstość zaludnienia terenów wzdłuż planowanego przedsięwzięcia wynosi 3 osoby na km2.

W rejonie realizacji przedsięwzięcia brak jest również uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej.

Zgodnie z zapisami Waloryzacji Przyrodniczej Województwa Zachodniopomorskiego (BKP, Szczecin 2010 r.) miejsce realizacji inwestycji znajduje się w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Ostoja Witnicko Dębniańska PLB320015, jak również na którym brak jest siedlisk przyrodniczych, stanowisk gatunków flory podlegających ochronie.

Zamierzenie nie będzie jednak miało znacząco negatywnego wpływu na gatunki fauny, podlegające ochronie, które występują w obrębie przedmiotowej nieruchomości (kokoszka wodna, kumak nizinny, ropucha paskówka), oddziaływanie będzie lokalne, okresowe i ustanie po zakończeniu prac rekultywacyjnych;

Inwestycja znajduje się w obszarze chronionym Natura 2000. Realizacja przedsięwzięcia nie spowoduje oddziaływania na siedliska i gatunki chronione, ze względu na jego charakter, tzn. rekultywacja terenów o utraconych wartościach użytkowych.

III. Rodzaj i skalę możliwego oddziaływania na elementy środowiska:

Faza realizacji wiązać się będzie z oddziaływaniami tj.: emisja hałasu z pracujących maszyn, emisja gazów i pyłów do powietrza. Wszelkie uciążliwości będą miały charakter chwilowy i ustąpią po zakończeniu prac.

Rekultywacja zostanie wykonana przez specjalistyczne firmy przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu i wykwalifikowanych pracowników, kontrolowany będzie stan techniczny maszyn i urządzeń budowlanych, w celu niedopuszczenia do wycieków substancji ropopochodnych, prowadzona będzie odpowiednia gospodarka odpadami powstającymi w trakcie prac.

Eksploatacja zrekultywowanego terenu nie będzie wiązała się z emisją do środowiska żadnych substancji, czy energii, a tym samym nie powinna mieć wpływu na jakość środowiska, a prowadzi do zagospodarowania terenu zajętego na składowisko odpadów zielenią śródpolną.

Oddziaływanie przedsięwzięcia na elementy środowiska będzie miało charakter lokalny i krótkotrwały, nie wykraczający poza teren Gminy Trzcińsko-Zdrój. Rodzaj i lokalizacja, oddalonego o bezpieczną odległość od granic Państwa, wyklucza możliwość oddziaływania planowanej inwestycji na obszary położone poza granicami Polski. Najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się w odległości ok. 700 m od planowanej inwestycji, wobec tego oddziaływanie na ludzi nie będzie stanowić istotnej uciążliwości.

Przeprowadzona inwestycja nie będzie znacząco wpływać na podstawowe komponenty środowiska takie jak: powietrze, wody powierzchniowe i gruntowe czy klimat akustyczny.

Uznano, że realizacja planowanej inwestycji w stosunku do stanu istniejącego nie pogorszy i nie wpłynie negatywnie na środowisko oraz zdrowie i warunki życia ludzi, dobra materialne, zabytki oraz wzajemne oddziaływanie między elementami. Mając na uwadze położenie geograficzne i skalę przedsięwzięcia oraz jego lokalizację na terenie zagospodarowanym, nie ma również podstaw przypuszczać, aby realizacja inwestycji mogła spowodować modyfikację warunków ekologicznych ostoi, a tym samym pogorszenie warunków siedlisk przyrodniczych gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony zostały wyznaczone obszary Natura 2000. Realizowana inwestycja nie będzie źródłem zanieczyszczeń ani zagrożeń dla środowiska naturalnego i mieszkańców. Ze względu na rodzaj inwestycji nie ma zagrożenia dla wód powierzchniowych, podziemnych, złóż kopalin, klimatu, krajobrazu, dóbr materialnych i dziedzictwa kultury.

Po przeanalizowaniu szczegółowych uwarunkowań związanych z klasyfikowaniem przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko do obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, z uwagi na skalę, rodzaj i usytuowanie przedsięwzięcia, a także jego możliwe oddziaływanie na środowisko, ponadto biorąc pod uwagę opinie zajęte przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryfinie, Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój uznał, że nie będzie konieczne przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia, wymaganej art. 63 OOŚ.

Zgodnie z art. 10 KPA przed wydaniem niniejszej decyzji Strony zostały poinformowane o możliwości zapoznana się z zebranym materiałem dowodowym. Do dnia wydania decyzji żadne uwagi czy wnioski nie wpłynęły.

Z uwagi na fakt, iż odstąpiono od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, nie zaistniała konieczność przeprowadzenia postępowania z udziałem społeczeństwa.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji przysługuje stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie za pośrednictwem Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszej decyzji.

Załącznik:

1. Charakterystyka przedsięwzięcia.

Otrzymują:

1. Kierownik Referatu inwestycyjno-organizacyjnego i rozwoju gminy z Urzędu Miejskiego w Trzcińsku-Zdroju Pan Piotr Radecki w/m.

2. Strony postępowania

Do wiadomości:

1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie

2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie

Załącznik

do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

nr: AB.6220.8.8.2014.ZB z dnia 24 czerwca 2014 r.

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na rekultywacji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne - działka nr 633, obręb Czarnołęka, gmina Trzcińsko-Zdrój, powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie.

W ramach realizacji zadania zostanie zrekultywowane składowisko, które ma łączną powierzchnię 2,25 ha. Sąsiedztwo składowiska to głównie grunty rolne i droga powiatowa.

Grunty zajęte pod aktualnie już nieczynne składowisko to grunty o symbolach RV - grunty orne i N - nieużytki, a wyznaczony kierunek rekultywacji to zieleń śródpolna.

W ramach rekultywacji zostaną wykonane następujące prace:

- rekultywacja techniczna: roboty wstępne ukształtowanie tj. rzeźby terenu, wykonanie warstwy wyrównującej, wykonanie warstwy hydroizolacyjnej, wykonanie kominka odgazowującego,

- rekultywacja biologiczna: wykonanie warstwy glebotwórczej, wysiew trawy, nasadzenie krzewów, pielęgnacja roślinności. Brak jest wycinki drzew.

Właściwe ukształtowanie wierzchowiny i skarp składowiska poprzez niwelację, wykonanie warstwy wyrównującej (grubości ok. 10-15 cm.) z piasku gliniastego ma na celu zapewnienie właściwego odpływu wód opadowych i zapobieganie powstawania zastoisk; bezpośrednio na powierzchni warstwy wyrównującej zostanie wykonana warstwa hydroizolacyjna w postaci materiału mineralnego o niskim współczynniku filtracji, np. piaski gliniaste, mułki lub mieszaniny piaskowo-iłowe o grubości 30 cm; następnie wykonana zostanie warstwa glebotwórcza z mieszanek mineralno-humusowych o grubości nie mniej niż 1,0 m dla roślinności niskiej - krzewy; do kontroli i obserwacji gazu wysypiskowego zostanie wykonany jeden otwór obserwacyjny.

W trakcie realizacji podejmowane będą działania zmierzające do zapewnienia właściwego stanu technicznego maszyn, urządzeń i samochodów stosowanych w realizacji przedsięwzięcia w celu zminimalizowania możliwości wycieku substancji niebezpiecznych np. oleje, benzyna itp.

Powstałe w trakcie robót odpady komunalne i budowlane będą składowane czasowo w miejscach do tego przeznaczonych. Ewentualne powstałe odpady niebezpieczne będą magazynowane w specjalistycznych pojemnikach. Wszystkie wytworzone odpady będą przekazane do utylizacji lub odzysku poza teren przedsięwzięcia. Gospodarka odpadami będzie prowadzona w zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W procesie zamknięcia składowiska odpadów wykonuje się prace rekultywacyjne w sposób zabezpieczający składowisko przed jego szkodliwym oddziaływaniem na wody powierzchniowe i podziemne, środowisko glebowe oraz powietrze, integrujący obszar składowiska z otaczającym środowiskiem oraz umożliwiający obserwację wpływu składowiska odpadów na środowiska.

Nie podjęcie przedsięwzięcia spowoduje pozostawienie gospodarki odpadami w dotychczasowym stanie wpływając w dalszym ciągu negatywnie na środowisko oraz powodując jego dalsza degradację.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Zofia Bożek

Data wytworzenia:
24 cze 2014

Osoba dodająca informacje

Kamil Wiącek

Data publikacji:
24 cze 2014, godz. 15:06

Osoba aktualizująca informacje

Kamil Wiącek

Data aktualizacji:
24 cze 2014, godz. 15:06