Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego
w Trzcińsku-Zdroju

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Informacja o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na ?Zmianie koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża ?Chełm Górny I?, położonego w miejscowości Chełm Górny, Gmina Trzcińsko-Zdrój, powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie


Trzcińsko-Zdrój; dnia 10 marca 2014 r.

Nasz znak: AB.6220.8.10.2013.2014.ZB

D E C Y Z J A

O Ś R O D O W I S K O W Y C H U W A R U N K O W A N I A C H

Na podstawie art. 71 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, art. 75 ust. 1 pkt 4, oraz art. 82 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.) a także § 2 ust. 2 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r., Nr 213, poz.1397 ze zm.) w związku z § 2 ust. 1 pkt 27 lit a tego rozporządzenia oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 267), po rozpatrzeniu wniosku Pana Szymona Dolata pełnomocnika „BONITEX” Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie ul. Chmielewskiego 13 i przeprowadzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko

ustalam

środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia

polegającego na „Zmianie koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża „Chełm Górny I”, położonego w miejscowości Chełm Górny, Gmina Trzcińsko-Zdrój, powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie” i jednocześnie:

  1. określam:

  1. rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

Planowane przedsięwzięcie polega na zmianie granic istniejącego obszaru górniczego złoża kruszywa naturalnego „Chełm Górny I” i kontynuowaniu odkrywkowej eksploatacji kruszywa naturalnego ze złoża. Obecnie powierzchnia obszaru górniczego to ok. 54 ha. Nowy obszar górniczy będzie miał powierzchnię ok. 38,5 ha i obejmuje teren następujących działek o numerach:

? 324/10,

? 324/13 (fragment działki),

? 324/14 (fragment działki),

? 324/15 (fragment działki),

? 27/10 (fragment działki - droga gminna),

? 27/8 (fragment działki - m.in. istniejący zakład przeróbczy),

w obrębie geodezyjnym Chełm Górny. Powierzchnia terenu górniczego wyniesie 46,4 ha.

Pod względem administracyjnym przedmiotowy obszar położony jest na gruntach miejscowości Chełm Górny w gminie Trzcińsko-Zdrój, powiecie gryfińskim i województwie zachodniopomorskim.

2. warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

1. Zapewnić korzystania z terenu ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich, w tym zakazuje się stosowania rozwiązań technicznych mogących negatywnie wpłynąć na stan środowiska przyrodniczego.

2. Kruszywo wydobywać metodą odkrywkową, bez użycia materiałów wybuchowych.

3. Podczas przygotowania terenu i prac wydobywczych nie naruszać powierzchni gruntów oraz nie niszczyć roślinności poza terenem wyznaczonym do prowadzenia prac.

4. Usunięcie humusu należy przeprowadzić poza okresem lęgowym skowronka, tj. w okresie od sierpnia do końca lutego.

5. W przypadku planowanej realizacji skrywania humusu poza zalecanym terminem prace te mogą być wykonane tylko po stwierdzeniu przez nadzór przyrodniczy, braku zagrożenia dla naziemnych gatunków lęgowych zwierząt chronionych.

6. W fazie przygotowania terenu do eksploatacji złoża, wierzchnią warstwę gruntu spryzmować i po zakończeniu eksploatacji wykorzystać do rekultywacji i zagospodarowania działek.

7. Prace związane z wycinką drzew i krzewów należy zrealizować przed przystąpieniem ptaków do lęgów, tj. od początku października do końca lutego; natomiast w przypadku konieczności dokonania wycinki w okresie lęgowym będzie to możliwe jedynie po stwierdzeniu przez nadzór ornitologiczny braku zagrożenia dla chronionych gatunków ptaków.

8. Przed rozpoczęciem skrywania humusu należy uzyskać zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie na zniszczenie stanowisk gatunków chronionych roślin tj. kocanek piaskowych, po aktualizacji informacji o ich zasobach i rozmieszczeniu w obszarze inwestycji, zgodnie z art. 56 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ( Dz. U. z 2013 r., poz. 627 ze zm.).

9. Przed przystąpieniem do prac ziemnych usuwających lub zmieniających obecną krawędź wyrobiska kopalni oraz wał ziemny znajdujący się między nim i drogą z Chełmu Górnego do Chełmu Dolnego, należy odłowić bytujące tu jaszczurki zwinki i ewentualnie inne pojawiające się tu gatunki gadów i płazów, pod kontrolą nadzoru przyrodniczego.

10. W przypadku konieczności wykonania czynności zakazanych w stosunku do dziko występujących gatunków zwierząt (ptaków, płazów, gadów i ssaków) objętych ochroną należy uzyskać decyzję derogacyjną, zgodnie z art. 56 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r., poz. 627 ze zm.).

11. Wykonać i utrzymać w należytym stanie zabezpieczenia (płotki herpetologiczne) nad krawędzią wyrobiska od strony pobliskich oczek wodnych, które stanowić będą barierę umożliwiającą płazom i gadom dostanie się na teren kopalni w okresie ich migracji.

12. Zastosować skuteczne zabezpieczenia eksploatowanych skarp przed zasiedleniem przez ptaki (np. brzegówki) w trakcie sezonu lęgowego, np. poprzez zasłonięcie ich siatką, o drobnych oczkach, wykonaną z tworzywa sztucznego lub metalu w celu uniemożliwienia ptakom kopania norek.

13. Zabrania się odprowadzania wód z wyrobiska poza jego obręb.

14. Eksploatacja złoża musi uwzględniać wymóg pozostawienia pasów ochronnych od krawędzi projektowanego wyrobiska do poszczególnych terenów, o minimalnych szerokościach wskazanych w normie PN-G-021000.

15. Zapewnić racjonalne zużycie wody z istniejącego ujęcia wód podziemnych; prowadzić kontrolę ilości wody pobieranej ze studni poprzez urządzenia pomiarowe.

16. Do celów technologicznych wykorzystywać wodę z istniejącej instalacji obiegu zamkniętego wody.

17. Ścieki sanitarne z zaplecza socjalnego zagospodarować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

18. Wszelkie naprawy sprzętu technicznego prowadzić w miejscu do tego przeznaczonym i przystosowanym (o zabezpieczonym, utwardzonym podłożu) w istniejącym warsztacie.

19. Wymianę i uzupełnianie płynów eksploatacyjnych maszyn i pojazdów, w tym tankowanie paliwa, przeprowadzać wyłącznie poza terenem wyrobiska, w serwisie zewnętrznym lub na terenie specjalnie wyznaczonego stanowiska posiadającego szczelne podłoże, stanowiące zabezpieczenie przed przenikaniem substancji zanieczyszczających środowisko.

20. Teren przedsięwzięcia (na etapie eksploatacji) wyposażyć w środki do neutralizacji rozlanych substancji ropopochodnych, w sytuacji zaistnienia awarii pracującego sprzętu mechanicznego polegającej na wycieku substancji ropopochodnych do gleby; skażony grunt należy w całości zebrać i przekazać do utylizacji firmie posiadającej stosowne zezwolenie.

21. Na terenie zakładu górniczego nie magazynować odpadów w wyrobisku.

22. Prowadzić prawidłową gospodarkę odpadową, w tym:

a) organizować prace w taki sposób, aby minimalizować ilość powstających odpadów,

b) wytworzone odpady tymczasowo magazynować na terenie budowy, w sposób selektywny,

w miejscach do tego przystosowanych, w sposób najmniej zagrażający środowisku, a

następnie zagospodarować zgodnie z przepisami.

c) po zebraniu partii transportowej odpady przekazywać podmiotom uprawnionym do

prowadzenia odzysku lub unieszkodliwiania,

d) zapewnić transport odpadów w sposób nie zagrażający środowisku.

23. Ekranować źródła hałasu poprzez ukształtowanie skarp o odpowiedniej wysokości i nachyleniu zapewniającym ich stabilność.

24. Wszelkie prace na etapie eksploatacji przedsięwzięcia prowadzić przy użyciu sprzętu sprawnego technicznie, eksploatowanego i konserwowanego w sposób prawidłowy, o niskim poziomie spalin i małej uciążliwości akustycznej.

25. Sprzęt gromadzić w rejonie najmniejszej uciążliwości dla ludzi.

26. Prace będące źródłem hałasu, w tym transport kruszywa pojazdami samochodowymi, prowadzić wyłącznie w porze dziennej.

27. Kontrolować prawidłowy stan utrzymania sprzętu budowlanego oraz pojazdów transportowych; usuwać wszystkie niesprawności urządzeń, które powodują wzrost emisji hałasu.

28. Ograniczać prędkości pojazdów samochodowych poruszających się po terenie inwestycji oraz wyłączać nieużywane w danym momencie urządzenia, maszyny i środki transportu emitujące hałas.

29. Zraszać wodą powierzchnię skarp kopalni i składowisk nadkładu oraz drogi dojazdowe w obrębie kopalni w okresie letnim i w okresach suchych oraz wietrznych w przypadku występowania zapylenia i zapewnić przykrywanie plandekami skrzyń ładunkowych samochodów transportujących materiały sypkie.

30. W przypadku natrafienia podczas robót górniczych na znaleziska, co do których istnieje przypuszczenie, że jest zabytkiem, roboty górnicze powinny zostać wstrzymane w tym rejonie, a kierownik ruchu zakładu górniczego jest zobowiązany powiadomić o znalezisku konserwatora zabytków i organ nadzoru górniczego, zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

31. Prowadzić na bieżąco kontrolę wielkości wydobycia kopaliny ze złoża; udostępniać te dane na wezwanie organów kontrolnych.

32. W ramach nadzoru przyrodniczego, w okresie 5-6 lat eksploatacji, przedstawiać coroczne sprawozdania z występowania gatunków chronionych na obszarze przedsięwzięcia oraz ze skuteczności działań mających na celu ochronę ich istnienia, w tym:

a) z kontroli ewentualnego zasiedlania obszaru górniczego przez gatunki chronione flory i fauny (np. kocanki piaskowe, kumaki, zaskrońce, jaszczurki zwinki i jaskółki brzegówki);

b) skuteczność zabezpieczeń przed wejściem lub zasiedleniem się zwierząt na teren przedsięwzięcia;

c) przenoszeniem lub płoszeniem zwierząt, które przedostały się na teren przedsięwzięcia;

d) sprawozdanie przekazywać do końca I kwartału każdego następnego roku Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Szczecinie;

e) Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska na podstawie wyników sprawozdania może podjąć decyzję zobowiązującą do podjęcia dodatkowych działań ograniczających wpływ prowadzonej działalności na środowisko.

33. Prowadzić rekultywację terenu, w taki sposób, aby wykorzystać potencjał przyrodniczy ukształtowanych w kopalni siedlisk zastępczych związanych z murawami, zbiornikami i obrywami ziemnymi, aby uzyskać walory przyrodnicze nie mniejsze niż przed rozpoczęciem działalności górniczej, w tym:

a) zachowania i pozostawienia do sukcesji naturalnej obrywów z koloniami brzegówek, otwartych siedlisk muraw napiaskowych, dostępnych dla zwierząt zbiorników o przynajmniej częściowo łagodnych brzegach,

b) przy doborze gatunków do nasadzeń uwzględniać wyłącznie gatunki rodzime odpowiednie dla warunków siedliskowych,

c) przy wyznaczaniu terenów wyłączonych z zalesień preferować miejsca o spontanicznie kształtującej się roślinności murawowej,

d) odbudować drogę na działce nr 27/10.

    1. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w koncesji na wydobywanie kopaliny:

Zmiana Koncesji na wydobywanie kopaliny musi uwzględniać warunki środowiskowe - wymienione w punkcie I..1 i I..2 sentencji niniejszej decyzji.

    1. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych:

Nie określa się, gdyż dla tej inwestycji nie przewiduje się poważnych awarii przemysłowych..

    1. Wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko:

Nie określa się, gdyż dla tej inwestycji nie wystąpi transgraniczne oddziaływanie na środowisko.

  1. stwierdzam konieczność:

1. wymogi w zakresie zapobiegania, ograniczania oraz monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko:

Ze względu na konieczność zachowania wymogów ochrony środowiska uznano za niezbędne nałożenie dodatkowych warunków opisanych w punkcie I.2 i I.3 niniejszej decyzji.

III. nie nakładam obowiązku:

Przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 10 grudnia 2013 r. Pan Szymon Dolata pełnomocnik „BONITEX” Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie ul. Chmielewskiego 13 zwrócił się z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Zmianie koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża „Chełm Górny I”, położonego w miejscowości Chełm Górny, Gmina Trzcińsko-Zdrój, powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie”

Przedmiotowa inwestycja jako mogąca zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, dla której przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko jest wymagane, wymieniona została w § 2 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz.1397 ze zm.), jako „przedsięwzięcia polegające na rozbudowie, przebudowie lub montażu przedsięwzięć realizowanych lub zrealizowanych wymienionych w ust. 1, jeżeli ta rozbudowa, przebudowa lub montaż osiąga progi określone w ust. 1, o ile progi te zostały określone”, w związku z § 2 ust. 1 pkt 27 lit. a tego rozporządzenia o brzmieniu „wydobywanie kopalin ze złoża metodą odkrywkową na powierzchni obszaru górniczego nie mniejszej niż 25 ha”.

W dniu 17 grudnia 2013 r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji w/w przedsięwzięcia.

Do wniosku Inwestor dołączył Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wraz z załącznikami.

Zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013r., poz. 1235 ze zm.) dla planowanych przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko wymagane jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w omawianym przypadku jest wójt, burmistrz, prezydent miasta (art. 75 ust.1 pkt. 4).

Dla terenu objętego inwestycją brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W dniu 17 grudnia 2013 r. wystąpiono do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie celem uzgodnienia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie pismem z dnia 03 stycznia 2014 r. znak: WOOŚ-TŚ.4242.93.2013.AT wezwał Inwestora do uszczegółowienia treści Raportu. Uszczegółowienie dokumentacji zostało złożone w terminie. Postanowieniem z dnia 05 lutego 2014 r. znak: WONŚ-OŚ.4242.10.2014.AT Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie uzgodnił warunki realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia.

Planowane przedsięwzięcie polega na zmianie granic istniejącego obszaru górniczego złoża kruszywa naturalnego „Chełm Górny I” i kontynuowaniu odkrywkowej eksploatacji kruszywa naturalnego ze złoża. Obecnie powierzchnia obszaru górniczego to ok. 54 ha. Nowy obszar górniczy będzie miał powierzchnię ok. 38,5 ha i obejmuje teren następujących działek o numerach:

? 324/10,

? 324/13 (fragment działki),

? 324/14 (fragment działki),

? 324/15 (fragment działki),

? 27/10 (fragment działki - droga gminna),

? 27/8 (fragment działki - m.in. istniejący zakład przeróbczy),

w obrębie geodezyjnym Chełm Górny. Obszar ten stanowią grunty rolne V i VI klasy bonitacyjnej.

Wyliczone zasoby złoża, wg stanu na dzień 31.12.2011 r. wynoszą 7 863,24 tys. Mg. Planowany okres eksploatacji złoża wyniesie 5-6 lat.

Przedmiotowy obszar otoczony jest od strony północnej i wschodniej gruntami rolnymi użytkowanymi rolniczo oraz nieużytkami położonymi na gruntach rolnych, porośniętych przez pospolitą roślinność polną i pojedynczymi dzikimi krzewami.. Nowy obszar górniczy „Chełm Górny I” znajduje się około 0,47 km na południowy - wschód od zabudowy miejscowości Chełm Górny oraz około 0,51 km od najbliższych zabudowań miejscowości Chełm Dolny. Od strony zachodniej graniczy z lasem. Od strony południowej obszar graniczy z aktualnym terenem wydobycia złoża ,,Chełm Górny” oraz z wyrobiskiem nieczynnego już zakładu górniczego „Chełm Górny”. Dojazd do złoża zapewniony jest od strony zachodniej przez drogę powiatową o nawierzchni utwardzonej, położoną na działkach nr 19/6 i 310 oraz od wschodu przez drogę gminną o nawierzchni gruntowej, która na mapie ewidencyjnej zajmuje działki nr 27/10 (Chełm Górny) i 25/1 (Chełm Dolny).

Wydobycie kruszywa prowadzone będzie metodą odkrywkową, systemem ścianowym, dwoma piętrami. Udostępnienie poziomów do tej pory nieeksploatowanych nastąpi systemem bezpośrednim powierzchniowym. Technologia wydobycia złoża będzie prowadzona w taki sam sposób jak obecnie, przy wykorzystaniu tych samych maszyn i urządzeń.

Pozyskiwanie kopaliny obejmuje i będzie obejmować następujące etapy:

? urobienie kopaliny do granicy aktualnego obszaru górniczego ,,Chełm Górny I”,

? udostępnienie kopaliny - zdjęcie nadkładu i zgromadzenie go w miejscu

wyznaczonym (prace odkrywkowe),

? urobienie kopaliny,

? transport przenośnikami taśmowymi na przesiewacz wstępny,

? kruszenie na węźle kruszenia,

? transport przenośnikami taśmowym do zakładu sortującego na mokro,

? magazynowanie gotowych produktów,

? rekultywacja wyrobiska poeksploatacyjnego.

Na terenie zakładu górniczego nie planuje się budowania żadnych obiektów budowlanych. Inwestor przewiduje przebudowę linii elektroenergetycznej SN-15 kV oraz rozebranie istniejącej drogi Chełm Górny - Chełm Dolny.

Eksploatację nowego obszaru i terenu górniczego będą poprzedzać prace przygotowawcze tj. zdjęcie nadkładu i zgromadzenie go na składowiskach tymczasowych. Zostanie to wykonane za pomocą spycharki gąsienicowej i ładowarki. Eksploatacja I i II piętra, podobnie jak dotychczas będzie prowadzona systemem ścianowym równoległym lub wachlarzowym przesuwaniem frontów roboczych; uwarunkowane jest to odstawą złoża na taśmociągi, które będą okresowo przesuwane. Na poziomach roboczych wykonywany jest odsiew piasku. Odsiany piasek kierowany jest ponownie na wyrobisko gdzie na bieżąco wykorzystywany jest do wypełnienia powstałego wyrobiska w procesie wstępnej rekultywacji. Natomiast pozostały materiał 0-60 mm kierowany jest na zakład przeróbczy w celu dalszego procesu uszlachetniania. Materiał jest tutaj wstępnie płukany przy użyciu zamontowanych hydrodysz. Piasek za pomocą przenośników kierowany jest na hałdy w celu akumulacji do późniejszej sprzedaży. Odzyskana woda wraz z pyłami kierowana jest do jednego z trzech zbiorników wodnych. W zbiornikach zachodzi proces sedymentacji, w ten sposób oczyszczona woda jest ponownie użyta w procesie technologicznym. Ubytki wody wyrównywane są przez wodę pochodzącą ze studni głębinowej. Frakcje podawane są dalszej separacji w celu uzyskania frakcji docelowych, które zostają magazynowane na placu w postaci stożków. Produkt gotowy wywożony będzie z kopalni jak dotychczas tzn. drogą biegnącą wzdłuż południowej granicy złoża. Drogi kopalniane łączące zakład przeróbczy z drogą, o której wyżej mowa są to odpowiednio zagęszczone i wzmocnione drogi gruntowe, które w miejscach newralgicznych zostały wzmocnione dodatkowe prefabrykowanymi płytami żelbetonowymi. Dla przedmiotowej inwestycji nie przewiduje się zmiany rodzajów i ilości pracujących maszyn i urządzeń wydobywczych. Będą to m.in.: przenośniki taśmowe, przesiewacze, separatory, sortownie ruchome, kruszarki, kosz zasypowy, odwadniacz, stacja pomp głównych, ładowarki, spycharki, koparka i pojazdy ciężarowe wywożące kruszywo.

W trakcie eksploatacji kruszywa oddziaływania na powietrze atmosferyczne wywołane będą unoszeniem pyłów w czasie suchych i wietrznych dni. Emisja ze sprzętu transportowego będzie emisja niezorganizowaną, a więc nie mającą wpływu na stan środowiska. Wymienione uciążliwości są typowe dla okresu trwania prac polegających na udostępnieniu złoża i znikną one wraz z zakończeniem prac inwestycyjnych. Należy ograniczyć w czasie prowadzenia budowy uciążliwość dla powietrza atmosferycznego do minimum, poprzez dobór właściwego sprzętu i pojazdów oraz prawidłową ich eksploatację jak również poprzez prawidłową organizację. W celu ograniczenia uciążliwości w postaci czasowego wzrostu zapylenia wykonawca robót będzie:

? uważnie ładować materiały sypkie na samochody,

? przykrywać plandekami skrzynie ładunkowe samochodów transportujących materiały sypkie (dotyczy również ziemi z wykopów),

? ograniczyć prędkość jazdy pojazdów samochodowych w rejonie projektowanych granic eksploatacji.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. nr 120, poz. 826 ze zm.), nowy obszar górniczy znajduje się w odległości od Chełmu Górnego ok. 470 m od zabudowy zagrodowej oraz od Chełmu Dolnego w odległości ok. 510 m i jest zlokalizowany poza terenami chronionymi akustycznie. Dopuszczalny poziom hałasu normowany przez ww. rozporządzenie dla tej grupy terenów wynosi: 55 dB w porze dnia i 45 dB w porze nocy. Otrzymane i przedstawione wyniki obliczeń w raporcie pokazują, że analizowane przedsięwzięcie nie będzie powodowało przekroczeń dopuszczalnych norm hałasu w środowisku chronionym akustycznie (zabudowa zagrodowa). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, analizowana inwestycja nie będzie uciążliwa dla środowiska.

Głównymi źródłami hałasu podczas eksploatacji złoża będą pracujące maszyny m.in. spycharki, koparki, ładowarki i przesiewacze oraz samochody ciężarowe. Odbiór kruszywa przez samochody ciężarowe, a także proces tankowania maszyn i praca w warsztacie odbywać się będzie w porze dziennej. Natomiast taśmociąg będzie transportował urobek w sposób ciągły w porze całej doby, przez okres prowadzenia eksploatacji złoża. Prace wydobywcze prowadzone będą w spągu wyrobiska, czyli z ekranującym wpływem skarp ziemnych, które powstawać będą w miarę wydobycia następnych, głębiej położonych warstw złoża. Od strony północno-wschodniej i wschodniej zakład przeróbczy i kopalnia ekranowane będą zboczem wzgórza i lasem.

Reasumując obowiązkiem każdego zakładu przemysłowego jest przestrzeganie zasad oraz wdrażanie rozwiązań sprzyjających ograniczaniu emisji hałasu do środowiska, w raporcie przedstawiono uwarunkowania techniczne, technologiczne i organizacyjne, które zostały uwzględnione przy ustalaniu warunków niniejszej decyzji.

Z informacji przedstawionych w raporcie wynika, iż eksploatację złoża dostosowano do warunków hydrogeologicznych bez odwadniania kopalni i złoża. Poziom zwierciadła wód podziemnych występuje na rzędnej 61,0 m n.p.m. Poziom dokumentowanego złoża został zbadany do głębokości 65 m n.p.m. Tak, więc jego eksploatacja będzie prowadzona powyżej poziomu wód gruntowych, a wody podziemne nie będą naruszone.

Na obszarze realizacji planowanego przedsięwzięcia nie występują naturalne cieki i zbiorniki wodne. Obszar przewidziany do eksploatacji położony jest po zachodniej stronie rynny subglacjalnej doliny rzeki Kosy, dopływu Myśli. Występujące na całym obszarze piaski posiadają łatwą infiltrację wód do podłoża, co ma wpływ na występowanie oczek wodnych i niewielkich jeziorek w obniżeniach terenu. Znajdują się one poza terenem inwestycji. Utwory wodonośne zasilane są w głównej mierze z infiltracji odpadów atmosferycznych. W miejscowościach Chełm Górny i Chełm Dolny znajdują się ujęcia wód. Najbliższe ujęcie znajdujące się na obszarze nieczynnej żwirowni „Chełm Górny” posiada wody zaliczone do II klasy jakości. Warunki hydrogeologiczne złoża kruszywa naturalnego nie należą do zbyt skomplikowanych. Z obliczeń przedstawionych w raporcie wynika, że eksploatacja kruszywa w wyrobisku spowoduje obniżenie lustra wody o 1 cm, a zasięg tego obniżenia będzie się zaznaczał na odległość 23 m. Eksploatacja kruszywa naturalnego na obszarze występowania złoża nie wymaga prowadzenia odwadniania wyrobiska. Przedsięwzięcie nie wpłynie na obniżenie poziomu wody na terenach przyległych, a wyznaczony filar ochronny przy eksploatacji kruszywa zabezpieczy w pełni niewielkie występowanie leja depresyjnego.

Z planu Gospodarowania Wodami na Obszarze Dorzecza Odry (Monitor Polski z 2011 r. Nr 40, poz. 451) wynika, ze teren przedmiotowej inwestycji należy do: Jednolitej części wód podziemnych 24. Realizacja i eksploatacja przedsięwzięcia nie spowoduje zagrożenia dla zwiększenia ryzyka nie osiągnięcia celów środowiskowych.

Ze względu na to, ze nie ulegną zmianie kierunki przepływu wód podziemnych, nie zmienią się stosunki wodne, a tym samym eksploatacja kopalni nie wpłynie negatywnie na wielkość zasobów ujęć sąsiednich.

W trakcie realizacji i funkcjonowania kopalni pracownicy korzystać będą z istniejącego zaplecza socjalnego znajdującego się w istniejącym kontenerze biurowym. Ilość ścieków bytowych odpływających z zaplecza ok. 2 m?/m-c. Ścieki bytowe, gromadzone są i będą w zbiorniku bezodpływowym o pojemności 30 m?. Odbiór ścieków jest i będzie prowadzony przez specjalistyczną firmę. Woda dla celów technologicznych pobierana będzie z ujęcia wód podziemnych, zlokalizowanego na działce nr 27/8 obr. Chełm Górny, na której użytkowanie inwestor posiada pozwolenie wodnoprawne wydane przez Starostę Powiatu Gryfińskiego z dnia 5.06.2012 r. znak: OŚ.6341.18.2012.KO. Woda do sortowania na mokro pobierana będzie z istniejących zbiorników wody technologicznej (poj. ok. 13000 m?). Obieg wody odbywa się w układzie częściowo zamkniętym. Straty wody uzupełniane będą ze studni.

Wykorzystywany sprzęt wydobywczy i transportowy może być źródłem zanieczyszczeń środowiska gruntowo-wodnego, poprzez ewentualne wycieki olejów i paliw. Niezbędna będzie kontrola jego stanu i konserwacja.

W raporcie przedstawiono szacunkowy bilans odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne wytwarzanych w związku z eksploatacją inwestycji. W wyniku eksploatacji wytwarzane będą odpady, m.in. wydobywcze z grupy 010412 - odpady powstające przy płukaniu i oczyszczaniu kopalin w ilości ok. 20000 Mg/r. Inwestor posiada decyzję Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 08.05.2012 r. znak: WOŚ.II.7243.11.3.2012.AM, zatwierdzający program gospodarki odpadami wydobywczymi.

Najistotniejszym ujemnym skutkiem eksploatacji kruszywa na środowisko będzie przekształcenie powierzchni ziemi. Nakład stanowiący masy ziemne lub skalne usuwany znad złoża, w celu umożliwienia wydobycia kopaliny użytecznej będzie tymczasowo magazynowany w obszarze górniczym (zwałowany) i zostanie wykorzystany na bieżąco w procesie rekultywacji do kształtowania skarp końcowych wyrobiska. Wskutek eksploatacji nastąpi trwała i nieodwracalna zmiana ukształtowania powierzchni. Jest to jednak oddziaływanie, które można ograniczyć poprzez sukcesywnie prowadzoną rekultywację i zagospodarowanie terenów poeksploatacyjnych.

W ocenie organu w raporcie w sposób wystarczający rozpoznano środowisko gruntowo-wodne i ewentualne zagrożenia wynikające z realizacji przedsięwzięcia. Wskazano kierunki dalszych działań oraz sprecyzowano działania ograniczające potencjalny negatywny wpływ na środowisko gruntowo-wodne. W niniejszej decyzji uwzględniono te uwarunkowania i zalecenia z raportu doprecyzowano warunkami mających na celu ograniczenie tego oddziaływania.

Jak wynika z przedłożonego raportu na terenie analizowanego przedsięwzięcia i w jego otoczeniu nie występują źródła pól elektromagnetycznych o natężeniu mogącym stanowić zagrożenie dla środowiska.

Miejsce przeznaczone pod planowaną inwestycję zlokalizowane jest w granicach obszaru Natura 2000, tj. obszaru specjalnej ochrony ptaków „Ostoja Witnico-Dębniańska” PLB320015. Celem ochrony ww. obszaru Natura 2000 jest ochrona populacji dziko występujących ptaków i utrzymanie ich siedlisk w niepogorszonym stanie.

Planowane przedsięwzięcie znajduje się również w odległości ok. 50 m od:

- Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Jezioro Morskie Oko”, stanowiącego dla ptaków wodnych m.in. gągoła, brodźca samotnego i derkacza, dla którego zaleca się utrzymanie istniejących warunków wodnych,

- wskazanych w „Waloryzacji Przyrodniczej Województwa Zachodniopomorskiego” (BKP, Szczecin 2010) siedlisk przyrodniczych: starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne (kod 3150), łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe (kod 91E0 - siedlisko priorytetowe), grąd subatlantycki (kod 9160), które zlokalizowane jest przy brzegach Morskiego Oka.

Obszar objęty inwestycją zawiera w swoich granicach (od strony północno-wschodniej) skrajny fragment terenu mającego znaczenie dla wspólnoty „Gogolice-Kosa” PLH 320038. Obszar został włączony do sieci Natura 2000 w celu ochrony występującej na obszarze tej ostoi populacji żółwia błotnego. W granicach inwestycji i w zasięgu jej oddziaływania nie znajdują się siedliska dla ochrony, których zaproponowano ww. obszar Natura 2000. Miejscem koncentracji przedmiotów ochrony w obrębie tej ostoi jest jezioro Morskie Oko wraz z przyległymi lasami. Jest ono zlokalizowane w odległości ponad 50 m od granic przedsięwzięcia. Z rozpoznania zagrożeń wskazanych w Standardowych Formularzach Danych dla tego obszaru wynika, że przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie stanowiło zagrożenia dla celów ochrony tych obszarów, gdyż inwestycja nie jest związana ze zmianą stosunków wodnych.

W sąsiedztwie planowanego obszaru górniczego od strony zachodniej znajduje się monokultura sosnowa, a od strony wschodniej zadrzewienia osikowo-brzozowe. W otoczeniu inwestycji występują liczne zagłębienia ze zbiornikami eutroficznymi:

- Na północ od obszaru planowanej inwestycji, w północnej części działki nr 324/14 (działka inwestycyjna), znajduje się obniżenie terenu. Na jego południowym skraju rosną dwa okazałe dęby i bez czarny, przy nich znajduje się stanowisko częściowo chronionego pierwiosnka lekarskiego. Krawędzie i stoki obniżeń od strony pól porastają gatunki nitrofilne. Obszar górniczy omija to obniżenie z zachowaniem filara ochronnego.

- Na działce nr 324/15 (działka inwestycyjna), w odległości ok. 180 m od obszaru planowanej inwestycji znajduje się obniżenie terenu, które porasta brzoza omszona, a runo tworzą m.in.: wiechlina zwyczajna, pokrzywa zwyczajna, narecznica samcza, tojeść bukietowa.

Z informacji przedstawionych w raporcie wynika, iż obszar powiększenia kopalni to grunty rolne, w większości odłogowane. Występują tu siedliska spotykane na odłogach. Na terenie inwestycji dominuje flora segetalna i synantropijna. W obszarze planowanej inwestycji z gatunków chronionych roślin stwierdzono występowanie jedynie kocanki piaskowej. Realizacja inwestycji wymagać będzie usunięcia tych roślin, co wymagać będzie zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie, zgodnie z art. 56 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r., poz. 627 ze zm.).

Przedmiotowa inwestycja obejmuje również działkę nr 27/10, która stanowi drogę łączącą miejscowości Chełm Górny i Chełm Dolny, wzdłuż której ciągnie się nieregularny szpaler robinii akacjowej. Droga również będzie eksploatowana. W związku z realizacją inwestycji niezbędne będzie wycięcie 57 drzew z gatunku robinii akacjowej i 3 szt. gruszy. Z raportu wynika, że ich stan zagraża bezpieczeństwu osób korzystających z ciągu komunikacyjnego.

Na podstawie analizy danych przedstawionych w raporcie należy stwierdzić, że obszar planowanej inwestycji nie charakteryzuje się wysokim poziomem bioróżnorodności. W obrębie przydrożnej alei robinii akacjowej stwierdzono lęgi pojedynczych par ptaków objętych ochroną ścisłą: krętogłów, trznadel, potrzeszcz. Na odłogach na północ od alei stwierdzono obecność w porze lęgowej pary skowronków. W bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego powiększenia kopalni znajdują się stanowiska lęgowe lerki. Ponadto aleja robinii akacjowej między Chełmem Górnym i Dolnym oraz odłogi na północ i północny wschód od ww. alei stanowią miejsce żerowania lub odpoczynku nielęgowych gatunków ptaków objętych ochroną ścisłą: żuraw, myszołów, dzięcioł duży, bogatka, modraszka, kowalik, szpak, rudzik, kos śpiewak, kapturka, pierwiosnek, piecuszek, sójka, dzwoniec, zięba, szczygieł, pliszka siwa oraz objętych ochroną częściową - kruk. Na terenie objętym analizą przedstawioną w raporcie odnotowano dwa gatunki z załącznika I Dyrektywy Ptasiej - kanię rudą i żurawia. W fazie przygotowawczej zniszczeniu ulegną siedliska lęgowe skowronka, krętogłowa, trznadla i potrzeszcza. Aby uniknąć strat w populacji ptaków:

- etap zdjęcia nadkładu i przygotowania pola do prowadzenia eksploatacji powinien być wykonany poza okresem lęgowym skowronka obejmującym okres od marca do końca lipca. W przypadku planowanej realizacji skrywania humusu poza zalecanym terminem prace te mogą być wykonane tylko po stwierdzeniu przez nadzór przyrodniczy, braku zagrożenia dla naziemnych gatunków lęgowych zwierząt chronionych

- niezbędną wycinkę drzew i krzewów w obszarze inwestycji należy wykonać przed przystąpieniem ptaków do lęgów, tj. przed 1 marca: natomiast w przypadku konieczności dokonania wycinki w okresie lęgowym będzie to możliwe jedynie po stwierdzeniu przez nadzór ornitologiczny braku zagrożenia dla chronionych gatunków ptaków.

W obszarze, na którym planowana jest eksploatacja kruszywa, stwierdzono poza tym obecność pojedynczych osobników: lisa (na pograniczu funkcjonującej kopalni), sarny (obserwowano pojedyncze zwierzęta w krajobrazie rolniczym, zwłaszcza przy zadrzewieniach i oczkach z wodą - wzdłuż granic obszaru opracowania), kreta (rozproszone w krajobrazie rolniczym). Stwierdzono również występowanie 2 gatunków chronionych gadów: jaszczurka zwinka i zaskroniec, wymienionych w Załączniku IV Dyrektywy siedliskowej. Siedliskiem dla nich są najprawdopodobniej oczka wodne w obniżeniach terenu.

Z uwagi na charakter przedsięwzięcia zasadniczej zmianie ulegnie szata roślinna terenu eksploatacji. Skrywanie humusu, w okresie od początku marca do końca lipca, może stanowić zagrożenie dla naziemnych gatunków lęgowych zwierząt chronionych. Jednak z uwagi na brak na obszarze planowanej eksploatacji cennych gatunków roślin, (jedynie kocanki piaskowe) i siedlisk chronionych oddziaływanie w tym zakresie będzie nieistotne. Wpływ planowanego przedsięwzięcia na zwierzęta będzie wiązać się z prawdopodobnie czasowym opuszczeniem siedlisk przez gatunki szczególnie wrażliwe i płochliwe (np. ptaki, ssaki). W wyniku oddziaływania hałasu, mogącego płoszyć zwierzęta w czasie pracy maszyn, ich poruszania się oraz przemieszczania ludzi. Przed przystąpieniem do prac ziemnych usuwających lub zmieniających obecną krawędź wyrobiska kopalni oraz wał ziemny znajdujący się między nim i drogą z Chełmu Górnego do Chełmu Dolnego, wskazane jest odłowienie bytujących tu jaszczurek zwinek i ew. innych pojawiających się tu gatunków gadów i płazów. W tym miejscu należy wskazać, że w przypadku konieczności wykonania czynności zakazanych w stosunku do dziko występujących gatunków zwierząt (ptaków, płazów, gadów i ssaków) objętych ochroną należy uzyskać decyzję derogacyjną, ewentualnie umożliwiającą kontynuację prac, zgodnie z art. 56 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r., poz. 627 ze zm.). Ponadto w celu ograniczenia zasiedlania skarp wyrobiska przez brzegówki w niniejszej decyzji wskazano na zabezpieczenie skarp poprzez zasłonięcie ich siatką o drobnych oczkach wykonaną z tworzywa sztucznego lub metalu w celu uniemożliwienia ptakom kopania norek.

Analiza stanu aktualnego bioróżnorodności wskazuje, że eksploatacja przedsięwzięcia, również przy uwzględnieniu skumulowanego oddziaływania, nie wpłynie znacząco na bioróżnorodność tego rejonu. Realizacja inwestycji nie oddziałuje w sposób znaczący na faunę, florę i siedliska przyrodnicze. W związku z tym kompensacja przyrodnicza oraz działania mające na celu zapobieganie i ograniczanie negatywnych oddziaływań na ww. obszary Natura 2000 nie są wymagane. Projektowane przedsięwzięcie realizowane będzie ściśle w granicach wyznaczonego terenu, do którego inwestor posiada tytuł prawny.

Jednak w stosunku do planowanego przedsięwzięcia narzucono szereg warunków, eksploatacyjnych mających na celu ochronę środowiska gruntowo-wodnego, co w konsekwencji przyczyni się również do ograniczenia wpływu na środowisko przyrodnicze. Określono również działania bezpośrednio ograniczające wpływ planowanej działalności na środowisko przyrodnicze oraz nadzór przyrodniczy.

Uwzględniając charakter przedsięwzięcia, skalę planowanej działalności, określony zasięg jego oddziaływania oraz wskazane w niniejszej decyzji warunki ograniczające wpływ na środowisko należy jednoznacznie stwierdzić, iż analizowane przedsięwzięcie nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na obszary Natura 2000, jak również na siedliska oraz gatunki roślin i zwierząt oraz ich siedliska, dla ochrony których wyznaczono obszar specjalnej ochrony ptaków „Ostoja Witnicko - Dębniańska” PLB320015 i obszar mający znaczenie dla Wspólnoty „Gogolice-Kosa” PLH320038, a także na integralność tych ostoi i wzajemne powiązania między nimi.

Na terenie planowanego przedsięwzięcia i w jego bezpośrednim sąsiedztwie nie stwierdzono występowania: zabytków, krajobrazów kulturowych oraz dóbr kultury współczesnej objętej ochroną. W najbliższym otoczeniu przedmiotowej inwestycji znajdują się:

- stanowiska archeologiczne: AZP: 42-06/3 (Chełm Górny) oraz trzy stanowiska archeologiczne w sąsiedztwie zabudowań Chełmu Dolnego (AZP:42-06/9, AZP:42-06/10, AZP: 42-06/01),

- zabytki: park dworski i dwór w Chełmie Górnym oraz kościół, kuźnia, park dworski i Aleja Lipowa w Chełmie Dolnym.

Z raportu wynika, że dotychczasowa eksploatacja złoża kruszywa naturalnego „Chełm Górny I” nie spowodowała oddziaływania na te zasoby. Nie przewiduje się, aby kontynuacja eksploatacji złoża kruszywa naturalnego powodowała negatywne oddziaływać na te dobra. Jednak w przypadku natrafienia podczas robót górniczych na znaleziska, co do których istnieje przypuszczenie, że jest zabytkiem, roboty górnicze powinny zostać wstrzymane w tym rejonie, a kierownik ruchu zakładu górniczego jest zobowiązany powiadomić o znalezisku konserwatora zabytków i organ nadzoru górniczego, zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Jak wynika z przedłożonego materiału dowodowego przedmiotowa inwestycja nie jest kwalifikowana jako obiekt stwarzający zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, zgodnie z art. 248, ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska oraz Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 roku w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku lub do zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. Nr 58, poz. 535 ze zm.).

Lokalizacja przedsięwzięcia wyklucza jakiekolwiek oddziaływanie transgraniczne z uwagi na odległość od granicy Państwa ponad 30 km, a zakres jej oddziaływania będzie miał charakter lokalny.
Obowiązek monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wynika z art. 82 ust. 2 pkt 2 lit b ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. , poz. 1235 ze zm.), w związku z tym wskazano na prowadzenie kontroli: wielkości wydobycia kopaliny ze złoża, stanu utrzymania sprzętu budowlanego i pojazdów transportowych oraz ilości wody pobieranej ze studni.

Natomiast w zakresie środowiska przyrodniczego, ustalono konieczność prowadzenia nadzoru przyrodniczego oraz przekazywania corocznych sprawozdań z występowania gatunków chronionych na obszarze przedsięwzięcia oraz skuteczności działań mających na celu ochronę ich istnienia Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska ochrona środowiska gruntowo-wodnego, powietrza atmosferycznego oraz klimatu akustycznego polega między innymi na zapewnieniu jak najlepszej jakości tych komponentów środowiska poprzez:

- zmniejszenie ryzyka zanieczyszczenia wód podziemnych poprzez ograniczenie oddziaływania na obszary ich zasilania,

- stosowanie rozwiązań, które ograniczą zmianę stosunków wodnych do obowiązujących przepisów i rozmiarów niezbędnych ze względu na specyfikę przedsięwzięcia,

- utrzymanie poziomów substancji w powietrzu poniżej dopuszczalnych dla nich poziomów lub, co najmniej na tych poziomach, lub zmniejszeniu poziomów substancji, co najmniej do poziomu dopuszczalnego, gdy nie są dotrzymane,

- utrzymanie poziomu hałasu poniżej dopuszczalnego lub, co najmniej na tym poziomie lub zmniejszeniu poziomu hałasu, co najmniej do dopuszczalnego, gdy nie jest on dotrzymany.

Z przedstawionych materiałów wynika, że przyjęte rozwiązania zapewnia minimalizację wpływu na środowisko planowanego przedsięwzięcia. Realizacja przedsięwzięcia nie spowoduje naruszania wymagań ochrony środowiska zawartych w przepisach, jeżeli spełnione będą warunki przedstawione w raporcie o oddziaływaniu na środowisko i jego uzupełnieniu. Realizacja i eksploatacja przedsięwzięcia nie wymaga ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania, o którym mowa w art. 135 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska. Ze względu na jednoznaczny opis planowanej do zastosowania technologii oraz stosowanych środków mających na celu zmniejszenie uciążliwości dla środowiska, w związku z planowanym przedsięwzięciem nie stwierdzono konieczności ponownego przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. , poz. 1235 ze zm.). Nie stwierdzono również potrzeby zobowiązania inwestora do sporządzenia i przedłożenia analizy porealizacyjnej, o której mowa w art. 82 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. , poz. 1235 ze zm.)

W sprawie tego przedsięwzięcia uzyskano pozytywną opinię i uzgodnienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie WONS-OŚ.4242.10.2014.AT z dnia 05.02.2014 r. (data wpływu 10.02.2014 r) - z uwagami i warunkami ochrony środowiska podczas realizacji zadania ujętymi w całości w sentencji tej decyzji z uszczegółowieniem pkt. I.2.29.

Zgodnie z art. 33 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko - każdy ma prawo składania wniosków i uwag w terminie 21 dni (licząc od dnia podania do publicznej wiadomości o wszczęciu postępowania). W określonym ustawowo terminie wniosków i uwag społeczeństwa nie było. Strony postępowania zostały poinformowane o prawie zapoznania i wypowiedzenia się w zakresie zebranego materiału dowodowego oraz żądań, a także do złożenia dodatkowych wyjaśnień mogących mieć znaczenie w sprawie - zgodnie z art. 10 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Ustalenia zawarte w raporcie należy kategorycznie przestrzegać.

Z uwagi na powyższe okoliczności uznano, że przedsięwzięcie spełnia wymogi stawiane przez przepisy z zakresu ochrony środowiska powołane w podstawie prawnej decyzji - dlatego orzeczono jak w sentencji

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji przysługuje stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie za pośrednictwem Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszej decyzji.

Zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.) decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1-19 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. Wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.

Załącznik:

1. Charakterystyka przedsięwzięcia.

Otrzymują:

1.Inwestor

2. Strony postępowania w trybie art. 49 Kpa:

- Tablica ogłoszeń: Urzędu Miejskiego w Trzcińsku-Zdroju,

- Tablice ogłoszeń sołectw Chełm Górny i Chełm Dolny,

- BIP Gminy Trzcińsko-Zdrój

Do wiadomości:

  1. RDOŚ w Szczecinie, ul. Jagiellońska 32, 70-382 Szczecin,

Załącznik

do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

nr: AB.6220.8.10.2013.2014.ZB z dnia 10 marca 2014 r.

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA

Planowane przedsięwzięcie polega na „Zmianie koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża „Chełm Górny I”, położonego w miejscowości Chełm Górny, Gmina Trzcińsko-Zdrój, powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie”, obejmuje teren następujących działek o numerach:

? 324/10,

? 324/13 (fragment działki),

? 324/14 (fragment działki),

? 324/15 (fragment działki),

? 27/10 (fragment działki - droga gminna),

? 27/8 (fragment działki - m.in. istniejący zakład przeróbczy),

w obrębie geodezyjnym Chełm Górny.

Przedmiotowy obszar otoczony jest od strony północnej i wschodniej gruntami rolnymi użytkowanymi rolniczo oraz nieużytkami położonymi na gruntach rolnych, porośniętych przez pospolitą roślinność polną i pojedynczymi dzikimi krzewami.. Nowy obszar górniczy „Chełm Górny I” znajduje się około 0,47 km na południowy - wschód od zabudowy miejscowości Chełm Górny oraz około 0,51 km od najbliższych zabudowań miejscowości Chełm Dolny. Od strony zachodniej graniczy z lasem. Od strony południowej obszar graniczy z aktualnym terenem wydobycia złoża ,,Chełm Górny” oraz z wyrobiskiem nieczynnego już zakładu górniczego „Chełm Górny”. Dojazd do złoża zapewniony jest od strony zachodniej przez drogę powiatową o nawierzchni utwardzonej, położoną na działkach nr 19/6 i 310 oraz od wschodu przez drogę gminną o nawierzchni gruntowej, która na mapie ewidencyjnej zajmuje działki nr 27/10 (Chełm Górny) i 25/1 (Chełm Dolny). Wydobycie kruszywa prowadzone będzie metodą odkrywkową, systemem ścianowym, dwoma piętrami.

Pozyskiwanie kopaliny obejmuje i będzie obejmować następujące etapy:

? urobienie kopaliny do granicy aktualnego obszaru górniczego ,,Chełm Górny I”,

? udostępnienie kopaliny - zdjęcie nadkładu i zgromadzenie go w miejscu

wyznaczonym (prace odkrywkowe),

? urobienie kopaliny,

? transport przenośnikami taśmowymi na przesiewacz wstępny,

? węzeł kruszenia,

? transport przenośnikami taśmowym do zakładu sortującego na mokro,

? magazynowanie gotowych produktów,

? rekultywacja wyrobiska poeksploatacyjnego.

Rodzaj i skala przedsięwzięcia nie pociąga za sobą zagrożeń, w tym bardziej znaczących oddziaływań, ze względu na swój zasięg oddziaływania.

Dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma konieczności przeprowadzenia postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko, jak również nie ma potrzeby utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Zofia Bożek

Data wytworzenia:
11 mar 2014

Osoba dodająca informacje

Kamil Wiącek

Data publikacji:
11 mar 2014, godz. 08:35

Osoba aktualizująca informacje

Kamil Wiącek

Data aktualizacji:
11 mar 2014, godz. 08:35