Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

UCHWAŁA NR XXVIII/256/2017 RADY MIEJSKIEJ W TRZCIŃSKU-ZDROJU z dnia 3 marca 2017 r. w sprawie ustalenia kierunku działania Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój.


UCHWAŁA NR XXVIII/256/2017
RADY MIEJSKIEJ W TRZCIŃSKU-ZDROJU
z dnia 3 marca 2017 r.


w sprawie
ustalenia kierunku działania Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446, zm. Dz. U. z 2016 r. poz. 1579, 1948) Rada Miejska w Trzcińsku-Zdroju uchwala co następuje:

§1. Rada Miejska w Trzcińsku-Zdroju ustala kierunek działania Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój polegający na złożeniu wniosku do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w celu wpisania do sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego-Trasa Pojezierna odcinka ścieżki z Trzcińska-Zdroju do miejscowości Góralice.

§ 2. Wyraża zgodę na zawarcie porozumienia partnerskiego dotyczącego w/w projektu.

§ 3. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy Trzcińsko-Zdrój.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

UZASADNIENIE

Rada Miejska Trzcińsku-Zdroju widzi potrzebę wykonania ścieżki pieszo-rowerowej od miejscowości Trzcińsko-Zdrój do miejscowości Góralice z niżej wskazanych powodów.

Gmina Trzcińsko-Zdrój w dniu 20.12.2016 roku podpisała decyzję o dofinansowaniu Projektu „Budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego - Trasa Pojezierna” nr RPZP.04.06.00-32-0002/16-00 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 Działanie 4.6 Wsparcie infrastrukturalnych form ochrony przyrody i krajobrazu. Budowa trasy na terenie gminy Trzcińsko-Zdrój będzie realizowana w oparciu o zapisy koncepcji „sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego”.

W związku z planami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dotyczących budowy trasy pieszo-rowerowej w ramach Programu Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025r.) od miejscowości Myślibórz przez Golenice - Rów - Czyste - Góralice do miejscowości Góralice wzdłuż drogi krajowej nr 26 prosimy o przeanalizowanie możliwości budowy trasy pieszo-rowerowej z miejscowości Trzcińsko-Zdrój do miejscowości Góralice (około 4 km) w ramach projektu „Budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego - Trasa Pojezierna”.

Trasa wnioskowanego odcinka przebiegałaby po byłym szlaku kolejowym, który jest w wieczystym użytkowaniu przez Gminę Trzcińsko-Zdrój. Szlak jest utwardzony i wyłożony tłuczniem. Ewentualne umieszczenie wnioskowanego odcinka Trasy Pojeziernej przyczyniłoby się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, nie tylko rowerzystów ale także kierowców i pieszych m.in. uczniów Szkoły Podstawowej w Góralicach.

Trasa pieszo-rowerowa Trzcińsko-Zdrój - Góralice, a dalej Czyste - Rów - Golenice - Myślibórz pozwoli na połączenie tego odcinka z Trasą Pojezierną. Będzie to zgodne z koncepcją sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego oraz wpłynie na poprawę w dużej mierze bezpieczeństwa osób korzystających z trasy, ominie drogi o dużym natężeniu ruchu kołowego, zoptymalizuje wydatek na drogową infrastrukturę rowerową poprzez wykorzystanie nieczynnych linii kolejowych, uniknie dróg nieutwardzonych gruntowych, odseparuje ruch rowerowy w ciągach dróg o dużym natężeniu ruchu pojazdów.

Przebieg trasy pieszo-rowerowej pozwoli na pokazanie walorów turystycznych naszej gminy, ciekawych miejsc i zabytków oraz miejsc odpoczynku w ciągu tras rowerowych. Gdyby wnioskowany odcinek trasy powstał, to w planach Gminy Trzcińsko-Zdrój znajduje się utworzenie z wieży ciśnień znajdującej się na byłym szlaku kolejowym MOR - Miejsca Obsługi Rowerzystów. Takie rozwiązanie jest korzystne dla organizacji ruchu rowerowego oraz zabezpiecza zabytki przed zniszczeniem.

Powstała trasa pieszo-rowerowa pozwoli efektywnie wydać ograniczone środki finansowe w celu doprowadzenia do możliwości bezpiecznego, wygodnego i atrakcyjnego dla turysty przejechania całą długością trasy.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Mariusz Piątkowski 07-03-2017 10:57
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 07-03-2017
Ostatnia aktualizacja: - 07-03-2017 10:57